Sorana Cîrstea, Ana Bogdan şi Irina Begu s-au calificat mai departe, la WTA Wimbledon

DE Florin Budescu | Actualizat: 07.07.2023 - 13:28
Sorana Cîrstea, Ana Bogdan şi Irina Begu s-au calificat - Profimedia Images

Sorana Cîrstea este în turul al III-lea, la WTA Wimbledon, ca şi Ana Bogdan. Cîrstea va juca în faţa lui Beatriz Haddad Maia, care a eliminat-o pe Jaqueline Christian, în turul al II-lea. Şi Irina Begu s-a calificat mai departe, ajungând în turul al II-lea.

Sorana Cîrstea a reușit o victorie senzațională contra Jelenei Ostapenko, după ce a revenit de la 0-1 la seturi.

Sorana Cîrstea, Ana Bogdan şi Irina Begu înving la Wimbledon

Cîrstea s-a impus cu scorul final de 4-6, 7-6(8), 6-4, la capătul unui meci maraton, care a durat două ore și 38 de minute.

Sorana este pentru a 5-a oară în carieră în turul 3, la All England Club, și își va seta cea mai bună performanță a carierei dacă o va învinge pe spaniola Beatriz Haddad Maia, cea care a trecut în turul secund de românca Jaqueline Cristian.

Citeşte şi: Meci de trei seturi pentru Sorana Cîrstea la Roland Garros. Ce a făcut românca în primul tur

Calificare şi pentru Ana Bogdan, în turul al III-lea de la Wimbledon. Românca și-a adjudecat setul decisiv cu 6-2 și a reușit astfel să realizeze revenirea, după ce a pierdut primul act cu 6-1, cu Alycia Parks.

În turul al treilea, Bogdan va da piept cu Lesia Tsurenko, care s-a impus în fața Katerinei Siniakova, conform Eurosport.

Citeşte şi: Irina Begu a intrat în istorie. A depășit-o pe Simona Halep după calificarea în sferturi la Madrid

Chiar acum, în turul al III-lea, Irina Begu are 1-1, în primul set, cu Anna Blinkova. Irina este puţin decalată, pentru că meciul ei din turul I, cu Rebecca Marino, a fost întrerupt din cauza întunericului.