Irina Begu a intrat în istorie. A depășit-o pe Simona Halep după calificarea în sferturi la Madrid

DE Alexandru Pop | Actualizat: 01.05.2023 - 14:24
Simona Halep și Irina Begu. (Poză cu rol ilustrativ. Foto: Facebook / Irina Camelia Begu)

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală la Madrid și a ajuns pe locul 27 în lume, peste Simona Halep.

Irina Begu este în sferturile de finală la Madrid după victoria cu Liudmila Samsonova,6-4, 6-4.

Meciul a început cum nu se putea mai rău pentru tenismena din România. Rusoaica a condus cu 3-0 în primul set, dar Begu a revenit incredibil, a egalat și a preluat conducerea, câștigând primul act cu 6-4.

În setul doi, românca a început în forță și a condus cu 2-0, dar Samsonova a luat următoarele două game-uri. În cele din urmă, Begu și-a adjudecat și al doilea set și a câștigat meciul.

A depășit-o pe Simona Halep

După această victorie, Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală și a depășit-o pe Simona Halep în clasamentul WTA.  Cu acest succes, sportiva a ajuns pe locul 27 în lume, iar Simona, din cauza supendării pentru dopaj, este pe poziția 29.

Astfel, Begu a ajuns prima rachetă a româniei datorită ierarhiei WTA.

Pentru calificarea în sferturile de finală la Madrid, Irina Begu va încasa 161 525 de euro și 215 puncte în clasamentul WTA. Românca va juca în următoarea fază cu învingătoarea dintre Paula Badosa și Maria Sakkari.