Serena Williams, amendată cu 10.000 de dolari la Wimbledon pentru că a dat cu racheta de pământ

DE Adelina Sahlean | Actualizat: 09.07.2019 - 12:29

Serena Williams, principala favorită a câştigarea Grand Slam-ului de la Wimbledon, a primit o amendă foarte mare pentru un moment de furie petrecut la unul dintre antrenamente.

Organizatorii îi vor opri Serenei 10.000 de dolari din premiul pe care îl va câştiga, pentru că a dat cu racheta de pământ la o şedinţă de pregătire şi a deteriorat gazonul, potrivit DigiSport.

Serena Williams are șanse să ajungă la al 8-lea triumf la Wimbledon. Americanca a trecut lejer de Carla Suarez Navarro, scor 6-2, 6-2 şi s-a calificat în sferturi.

Finalista de anul trecut pare mai puternică cu fiecare meci jucat la All England Club. A început cu break partida cu jucătoarea spaniolă şi apoi cu dublu break setul al doilea pentru a parafa victoria şi a 14-a prezenţă în sferturi la Wimbledon în 63 de minute.

„Vreau să merg cât mai departe, mă simt bine fizic, în sfârşit simt că pot juca tenis," a fost reacţia marii campioane.

Serena Williams a mai fost amendată și în 2009, cu 53.000 de lire sterline, ca urmare a reacţiei nervoase a americancei la US Open. Serena a ameninţat şi înjurat un arbitru de linie la meciul din semifinale cu Kim Clijsters, după ce fusese avertizată pentru că aruncase cu racheta în gest de furie.

Arbitrul de scaun a decis să-i dea şi al doilea avertisment care a dus la pierderea punctului şi a meciului.