Premieră în motorsport-ul românesc: Simone Tempestini a câștigat o specială la Rally di Roma 2021

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 26.07.2021 - 12:56
Simone Tempestini a terminat Rally di Roma Capitale pe locul 3 la Under 28 și pe 7 la general. / Foto: fras.ro
Simone Tempestini a terminat Rally di Roma Capitale pe locul 3 la Under 28 și pe 7 la general. / Foto: Napoca Rally Academy, Facebook
Cel de-al doilea echipaj care a reprezentat România la Roma, format din Norbert Maior și Francesca Maior, a abandonat. / Foto: Napoca Rally Academy / Facebook

Dupa două zile cu un ritm infernal pentru toți concurentii, Simone Tempestini a terminat Rally di Roma Capitale pe locul 3 la Under 28 și pe 7 la general. În premieră pentru motorsport-ul românesc, Sinome a câștigat una dintre probele speciale ale raliului din ERC.

Pentru a treia oară la startul de la Roma, Simone Tempestini, cu Sergiu Itu copilot, a fost al 7-lea la ediția din acest an a Rally di Roma Capitale (în precedentele participări a terminat pe 5 la general), una dintre cele mai spectaculoase etape din Campionatul European de Raliuri (ERC).

La capătul celor 14 probe (super speciala a fost considerată 0) și a 190 de kilometri parcurși, echipajul tricolor a fost cronometrat cu 1:55:13.1, la numai 10 secunde de o nouă clasare în „Top 5”.

Simone, cel mai rapid pe PS12

Pe PS12, Simone și Itu au înregistrat însă o performanță notabilă, reușind să fie cei mai rapizi pe distanța dintre Santopadre și Arpino (21,17 km), cea mai lungă probă a Rally di Roma Capitale. Cei doi au avut avantaj de 3,2 secunde în fața lui Fabio Andolfi, respectiv 3,6 față de Giandomenico Basso.

Reușita lui Tempestini și Itu este o premieră într-o probă specială din cadrul Campionatului European de Raliuri. În urmă cu nouă ani, la Sibiu, când etapa era parte din IRC, Vali Porcișteanu a împărțit primul loc cu Andreas Mikkelsen, la capătul probei super speciale de 1,9 kilometri.

Frații Maior, pe podium până la abandon

Cel de-al doilea echipaj care a reprezentat România la Roma, format din Norbert Maior și Francesca Maior, a abandonat, din păcate, pe PS9, după ce au lovit ceva pe exteriorul unui viraj și au pierdut o roată, într-un moment în care se afla pe locul 3 în clasamentul ERC3 Junior.

Săptămâna viitoare ambele echipaje vor lua startul în Raliul Sibiului, cea de-a șaptea etapă din cadrul Campionatului Național de Raliuri.