Micuții rugby-ști de la RC Grivița și CS Steaua, pe contul de Instagram al naționalei Argentinei

DE Mihai Duță | Actualizat: 04.07.2021 - 18:49
Micuții rugby-ști de la RC Grivița și CS Steaua, pe contul de Intagram al naționalei Argentinei în timp ce disputau un meci demonstrativ în pauza celor mari Foto: Instagram

Stejarii au întîlnit Pumele într-un meci test, ocazie cu care a fost inaugurat și nou Stadion Național de Rugby Arcul de Triumf. În pauza partidei, copii sub 10 ani de la cluburile RC Grivița, CS Steaua, Șoimii București și CS Pantelimon au jucat meciuri demonstrative.

Membri ai delegației Argentinei au postat pe contul oficial de Instagram, la stories, mai multe clipuri cu imagini din ziua meciului.

Într-unul dintre acestea a au apărut și secvențe din partida demonstrativă din RC Grivia și CS Steaua, care a avut loc în timpul pauzei.

Patru echipe de copii sub vârsta de 10 ani, RC Grivița, CS Steaua, Șoimii București și CS Pantelimon, au întreținut atmosfera în timp ce jucătorii României și Argentinei erau la vestiare și se pregăteau pentru a doua repriză.

Copiii au avut și ei ocazia să-i admire pe cei mari și să inaugureze noul Stadion de Rugby Arcul de Triumf, iar efortul lor a fost aplaudat cum se cuvine de către cei prezenți.

Stejarii au făcut un meci foarte bun în fața mult mai titratelor Pume care învinseseră acum câteva luni Noua Zeelandă. Partida a însemnat și inaugurarea cu public a noului Stadion Național de Rugby Arcul de Triumf. Meciul a fost decis în ultimele minute, România

A fost cea de-a 9-a confruntare dintre cele două echipe, iar succesul a adus sud-americanilor, care ocupă poziţia a 9-a în ierarhia mondială şi Cupa Latină, trofeu care a fost pus pentru prima dată în joc în întâlnirile directe dintre cele două ţări.