Max Verstappen a câștigat Marele premiu de Formula 1 al Azerbadjanului

DE Alexandru Pop | Actualizat: 12.06.2022 - 20:32
Max Verstappen a câștigat Marele premiu de Formula 1 al Azerbadjanului - Foto: Profimedia Images

Verstappen este al şaselea învingător diferit în şase curse în MP al Azerbaidjanului. Olandezul Max Verstappen (Red Bull), deţinător al titlului şi lider al clasamentului piloţilor, a câştigat duminică Marele Premiu al Azerbaidjanului de la Baku, a opta etapă a Campionatului Mond

Charles Leclerc (Ferrari), plecat din pole position, a abandonat după 20 de tururi din cauza unei probleme la motor.

Verstappen este al şaselea învingător diferit în şase curse în MP al Azerbaidjanului.

Red Bull a reuşit dubla la Baku, locul 2 revenindu-i mexicanului Sergio Perez, învingător aici în urmă cu un an. Podiumul a fost completat de britanicul George Russell (Mercedes), pe poziţia a 4-a fiind compatriotul şi coechipierul acestuia, Lewis Hamilton.

Pe locul 5 a urcat francezul Pierre Gasly (AlphaTauri), iar pe 6, germanul Sebastian Vettel (Aston Martin).

Charles Leclerc a fost nevoit să abandoneze după ce obţinuse sâmbătă al patrulea său pole position consecutiv şi al şaselea din acest sezon.

Marele Premiu a adus şi abandonul celui de-al doilea pilot Ferrari, spaniolul Carlos Sainz.

Leclerc nu a câştigat niciuna din ultimele patru curse în care a plecat din pole position.

Verstappen şi-a mărit avansul în fruntea clasamentului piloţilor, având 31 de puncte mai mult decât Sergio Perez şi 34 mai mult decât Leclerc.