Ionela Cozmiuc a cîștigat aurul la Europenele de canotaj, în proba de schif simplu, categorie uşoară

DE Alexandru Pop | Actualizat: 28.05.2023 - 12:43
Ionela Cozmiuc sărbătorește după ce a câștigat finala A a probei de schif simplu feminin la Campionatele Mondiale de Canotaj din 2022 - Foto: Profimedia Images

Sportiva română Ionela Cozmiuc a cucerit medalia de aur, duminică, în proba de schif simplu categorie uşoară din cadrul Campionatelor Europene de canotaj de la Bled (Slovenia).

Cozmiuc, care se afla pe locul al treilea după 500 de metri, a recuperat formidabil şi s-a impus cu timpul de 07 min 32 sec 43/100, devansând-o cu mai bine de două secunde pe grecoaica Evangelia Anastasiadou (07:35.14). Podiumul a fost completat de Kristyna Neuhortova (Cehia), în 07 min 40 sec 29/100.

Tot duminică, echipajul compus din Florin Arteni şi Ciprian Tudosă a câştigat Finala B a probei de dublu vâsle masculin şi s-a clasat astfel pe poziţia a 7-a în clasamentul general.

Anul trecut la Munchen, România a câștigat cinci medalii de aur și trei de bronz la europenele de canotaj din Slovenia

Bilanţul României este acum de două medalii de aur şi una de argint. Sâmbătă, echipajul feminin de patru rame, compus din Mădălina Bereş, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, a câştigat aurul, iar argintul a fost obţinut în proba masculină de 8+1 (Mihăiţă Ţigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Vasile Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu).

România, care a aliniat 11 echipaje la Europenele din Slovenia, mai are reprezentanţi în alte cinci finale pentru medalii programate duminică.

România a încheiat Europenele din 2022 de la Munchen cu cinci medalii de aur şi trei de bronz, cel mai bun rezultat din istoria canotajului românesc la întrecerea continentală.