Halep, în semifinale la Miami, după o revenire spectaculoasă

DE Alexandru Pop | 27.03.2019 - 21:11
Simona Halep a revenit spectaculos la Miami. Foto Getty Images

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Miami, după ce a trecut în două seturi de jucătoarea din China Qiang Wang.

Simona Halep, locul 3 WTA , a învins-o, miercuri, cu 6-4, 7-5, pe jucătoarea chineză Qiang Wang, locul 18 WTA, calificându-se pentru a doua oară în semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami.

Simona Halep a fost nervoasă, şi-a certat staful, a pierdut cinci ghemuri la rând, a salvat trei mingi de set, în al doilea set, reuşind totodată să câştige şase ghemuri la rând, de la 1-5. Ea mai are nevoie de o victorie la Miami pentru a reveni pe locul I WTA, scrie News.ro.

Halep a început meciul cu break, dar şi-a cedat imediat serviciul. Românca a câştigat apoi trei ghemuri la rând, două pe serviciul rivalei şi s-a desprins la 4-1. Wang a făcut rebreak, a câştigat următorul ghem şi a strâns scorul la 3-4.

La acest scor, Simona Halep şi-a chemat antrenorul, pe Daniel Dobre, pentru a-l certa că el şi ceilalţi membri ai stafului aplaudă când greşeşte şi nu o fac cu energie când are nevoie. La finalul "on court coaching-ului", Dobre a repetat ce are de făcut: "Deci aplaudăm, clar, şi îţi dăm energie, o ai şi joci bine. Da?"

Descărcată de nervii pe staf, Halep a menţinut avantajul break-ului şi a închis setul cu 6-4, după 45 de minute de joc.

Şi în setul al doilea Halep a început bine, cu break. A urmat apoi o cădere adâncă, greu de explicat. Mereu cu ochii în tribune, Halep a devenit din nou nervoasă pe comportamentul echipei ei, căreia i-a transmis prin semne nemulţumirea. Halep a început să irosească punct după punct, pierzând cinci ghemuri la rând, într-o serie neverosimilă prin modul în care a făcut-o (a cedat 12 puncte la rând).

La fel de bruscă şi neverosimilă a fost revenirea de la 1-5. Dacă Wang a luat 12 puncte la rând, fostul lider WTA nu s-a lăsat mai prejos şi a procedat la fel. Greu de spus ce s-a declanşat în interiorul Simonei Halep şi cum a reuşit să întoarcă la 180 de grade o evoluţie catastrofală.

În urma acestei metamorfoze, jucătoarea română a câştigat şase ghemuri la rând, salvând şi trei mingi de set (0-40), la scorul de 4-5. Setul l-a câştigat după 7-5 şi după aproape o oră şi 40 de minute.