Frații români campioni Junior ERC 2023 au obținut primul podium în Junior WRC

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 22.04.2024 - 10:01
Frații români campioni Junior ERC 2023 au obținut primul podium în Junior WRC - Foto: Facebook/Napoca Rally Academy

Frații români campioni Junior ERC 2023 au obținut primul podium în Junior WRC. Norbert și Francesca Maior au terminat pe locul 3 Raliul Croației 2024.

Echipajul Norbert Maior/Francesca Maior începe cu dreptul aventura în Junior WRC. După un loc 9 în prima rundă a ediției din acest an a competiției, a urcat pe cea de-a 3-a treaptă a podiumului în cea de-a 2-a, Raliul Croației 2024.

Pe lângă acest mare rezultat, cei doi frați au reușit să plece acasă și cu o probă specială câștigată în ziua de vineri, a 7-a din cele 8 programate, obținând și un punct bonus, după ce au terminat pe locul 3 „speciala” a 2-a și a 5-a.

În clasamentul final din Junior WRC echipajul românesc a fost devansat de estonii Romet Jürgenson și Siim Oja, care au terminat pe prima poziție, urmați de australienii Taylor Gill și Daniel Brkic.

„Nimic notabil nu se realizează ușor, dar raliul ăsta s-a aflat într-o altă dimensiune când vine vorba de cât de dificil a fost. Venim acasă cu un podium (P3) în Campionatul Mondial de Raliuri la Juniori (JWRC) și chiar suntem mândri de isprava noastră. 😊

Am învățat mult zilele acestea, ne-am zbătut tare în unele momente să ajungem în parcul de service, am fost rapizi pe alocuri, am stat pe drum (ceea ce nu e ușor deloc aici), dar in final a ieșit mai bine decât puteam spera în acest moment.

Acum avem puțin timp să ne bucurăm de ziua de azi, iar de mâine o luăm de la capăt cu Harghita Rally 💪”, a scris Norbert Maior, pe pagina sa de Facebook.

În urma acestui rezultat, Norbert Maior și Francesca Maior au acumulat 16 puncte în clasamentul general (15+1), având acum un total de 19 puncte, după locul 9 obținut în runda care deschis sezonul JWRC.

După aceste două etape, Norbert Maior ocupă locul 4 în clasamentul general provizoriu, după Romet Jürgenson (Estonia), Mille Johanson (Suedia) și Taylor Gill (Australia).

Următoarea rundă din Junior WRC se va desfășura în Italia (Sardinia) – Rally Italia Sardegna, în perioada 30 mai – 2 iunie.