FED CUP. O nouă victorie pentru Halep. România conduce cu 2-1 pe Franța

DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 21.04.2019 - 17:08

Simona a închis meciul la prima minge de meci avută, după un game agonizant, în care a găsit resurse pentru a reveni de la 15-30 și a închide partida.

5-4, Game Halep: Fabuloasa Simona Halep reușește break-ul, profitând, ce-i drept, de două duble greșeli făcute de Garcia. Simona a încheiat game-ul cu om lovitură direct câștigătoare și va servi în scurt timp pentru a închide meciul!
4-4, Game Halep: Simona iese dintr-o situație deosebit de dificilă și egalează la 4. Halep a jucat absolut fabulos cele două puncte de la 40-40, a reușit un pasing de excepție și un forehand bine plasat și a egalat la 4. Se respiră greu în sala de la Rouen, unde tensiunea e greu de descris.
3-4, Game Garcia: Halep încearcă din nou să se apropie decisiv pe serviciul franțuzoaicei, dar Caroline Garcia a găsit din nou metoda pentru a evada și a reveni în avantaj. Condusă cu 30-40, Halep a tratat cu lejeritate un retur care ar fi putut s-o pună într-o poziție convenabilă, iar franțuzoaica revine la conducere
3-3, Game Halep: Game câștigat cu multă ușurință de Simona Halep. Românca egalează la 3 și va încerca să forțeze break-ul în «fatidicul» game 7

2-3, Game Garcia: Cele două jucătoare continuă să meargă cap la cap în setul secund. Românca a exercitat o presiune imensă pe serviciul Carolinei Garcia, însă franțuzoaica a ieșit din  încărcătură printr-o înlănțuire de lovituri curate, care au prins-o pe Simona mult în spate.
2-2, Game Halep: Simona salvează o minge de break cu ajutorul serviciului și reușește apoi să egaleze la doi după un forehand ratat complet de Garcia. Se joacă de două ore și jumătate!
1-2, Game Garcia: Caroline Garcia rămâne, deocamdată, de neclintit în setul secund. Simona Halep s-a apropiat periculos, dar franțuzoaica a manageriat excelent situația și a avut noroc la un punct decis la fileuÂ

1-1, Game Halep: Simona își adjudecă un nou game de o intensitate aparte și restabilește egalitatea în setul secund. Simona a salvat și două mingi de break ale adversarei, pe care le-a gestioant cu mult curaj. Se joacă în continuare la un nivel inuman, e de departe meciul anului din circuitul feminin!
0-1, Game Garcia: Franțuzoaica nu acuză pierderea setului secund și începe extrem de montată manșa decisivă. Jucătoarea din Franța servește excelent și închide game-ul cu un o lovitură năucitoare de dreapta în lung de linie

A început setul decisiv, cu Caroline Garcia la serviciu!

_______________

Halep începe game-ul sub imperiul emoțiilor și ratează o minge facilă de la fileu, dar se regrupează și revine formidabil de la 0-30. Un rever uluitor în lung de linie și un forehand superb îi aduc Simonei setul secund, la cea de-a treia minge avută. Vom avea set decisiv, tensiunea e greu de suportat atât în sală, cât și în fața ecranelor.

5-3, Break Halep: Simona reușește să se desprindă din nou în setul secund și va servi în scurt timp pentru a închide manșa. Simona a jucat ireproșabil de la 30-30 și, în ciuda serviciilor excelente ale franțuzoaicei, a reușit să reintre bine în puncte și să domine cu lovitura de forehand!
4-3, Game Halep: A fost un game cu o încărcătură psiholigică aparte, pe care Simona a reușit să-l gestioneze eficient. Ajutată de serviciu, dar și de backhand-ul care a funcționat mai bine decât în precedentele trei game-uri, Halep oprește hegemonia franțuzoaicei din manșa secundă.
3-3, Game Garcia: Franțuzoaica servește solid și nu îi permite Simonei să se apropie. Precum Halep în primul set, Garcia găsește resurse pentru a se restabili dintr-o situație ingrată
3-2, Break Garcia: Game extrem de echilibrat jucat pe serviciul Simonei, unul la finalul căruia franțuzoaica reușește să facă break. Se joacă în continuare la o intensitate aparte în sala Kindarena din Rouen, cele două jucătoare fiind aproape inseparabile. Halep a avut șanse să se distanțeze la 4-1, dar Garcia a recuperat și a izbutit break-ul, lovind foarte plasat câteva mingi la care Simona n-a mai găsit răspuns
3-1, Game Garcia: Franțuzoaica pune capăt seriei negative din setul secund și câștigă primul său game din această manșă, ajutată și de un serviciu foarte bine plasat
3-0, Game Halep: Simona joacă absolut impresionant în acest start de set secund. Jucătoarea noastră a manageriat excelent situația de la 40-30, a forțat-o pe Garcia să greșească și are acum un avantaj liniștitor.
2-0, Break Halep: Simona pare să fi trecut peste dezamăgirea ratării setului secund. Jucătoarea noastră începe excelent și reușește break-ul, unul realizat la zero. Halep a reușit pe parcursul game-ului două lovituri de excepție, cu care a năucit-o complet pe Garcia
1-0, Game Halep: Simona începe cu dreptul cel de-al doilea set și trece în avantaj după un game în care s-a aflat în control total pe propriul serviciu

A început setul secund, Halep se află la serviciu! (live text gsp.ro)

Franţa şi România au încheiat la egalitate, 1-1, prima zi a semifinalei Fed Cup disputate la Rouen. Simona Halep a adus primul punct României, iar Caroline Garcia a învins-o pe Mihaela Buzărnescu.

Astăzi, Halep a cedat primul set cu 7-6 în tie break. Halep a avut o minge de set nefructificată.