EURO 2020: „Diavolii roșii” au bătut Rusia la ea acasă cu 3 - 0

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 13.06.2021 - 08:14
Lukaku a alergat spre o cameră TV după gol şi a strigat ''Chris, Chris, te iubesc''. / Foto: talksport.com

Naţionala de fotbal a Belgiei a învins echipa Rusiei cu scorul de 3-0 (2-0), sâmbătă seara, la Sankt Petersburg, în Grupa B a turneului final al Campionatului European - EURO 2020.

Belgia, liderul clasamentului FIFA, s-a impus clar, fără emoţii, prin golurile marcate de Romelu Lukaku (10, 88) şi Thomas Meunier (34).

''Diavolii roşii'' au reuşit să marcheze cel mai rapid gol al turneului (până acum nu se marcase deloc în prima repriză), prin atacantul Romelu Lukaku (10), care a profitat de intervenţia stângace a lui Semenov, la centrarea lui Mertens.

Lukaku i-a dedicat golul lui Christian Eriksen, colegul său de la Inter Milano, care a trecut prin momente dramatice în meciul Danemarca - Finlanda, prăbuşindu-se pe gazon în min. 43 şi având nevoie să fie resuscitat.

Romelu Lukaku a alergat spre o cameră TV după gol şi a strigat ''Chris, Chris, te iubesc''.

Rusia a încercat să dea o replică rapidă, dar Courtois a fost la post la mingea expediată cu capul de Mario Fernandes (14).

Djikia (20) a intervenit salvator în faţa aceluiaşi Lukaku, iar portarul Şunin s-a opus golului la şutul din unghi al lui Thorgan Hazard (22).

Belgienii şi-au majorat avantajul în min. 43, când Meunier a reluat în plasă mingea respinsă de Şunin la şutul lui Th. Hazard.

Oaspeţii puteau marca şi al treilea gol înainte de pauză (45+3), dar Carrasco a trimis peste poartă.

Rusia a ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie la EURO

În repriza a doua, echipa antrenată de Roberto Martinez, deşi a deţinut controlul, nu a mai forţat, acceptând să joace cumva la trecerea timpului. Rusia, pe de altă parte, nu a fost capabilă să creeze pericol la poarta lui Courtois.

Cea mai ameninţătoare situaţia pentru poarta belgienilor a venit în min. 84, la centrarea lui Golovin, când Boyata a respins nefericit, fiind aproape de autogol.

Lukaku a închis tabela în min. 88, cu un şut de la 15 metri, după ce a fost lansat de Meunier.

Atacantul lui Inter are şapte goluri în ultimele sale opt meciuri, ajungând la 62 de goluri pentru Belgia în 94 de selecţii. O altă dovadă a jocului ofensiv al belgienilor este faptul că au marcat în ultimele lor 31 de partide.

Rusia a ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie la EURO.

În etapa a doua, pe 17 iunie, Belgia va înfrunta Danemarca, la Copenhaga, iar Rusia va juca tot la Sankt Petersburg, contra Finlandei, pe 16 iunie.