Dinamo, campioană pentru a treia oară consecutiv la handbal masculin

DE Mihai Duță | Actualizat: 01.06.2018 - 01:51
CS DINAMO s-a impus în fața echipei Steaua foto:CS Dinamo/facebook

Echipa Ministerului de Interne a învins echipa Ministerului Apărării cu 22-19 în meciul decisiv

Steaua a început mai bine partida, astfel că, la pauză, scorul era 13-10 pentru roș-albaștri. Aceștia câștigaseră partida precedentă cu 2 goluri avans, așa că păreau că vor învingeși de această dată.

După pauză Dinamo și-a revenit, a recuperat diferența și a câștigat la trei goluri diferență, adjudecându-și al treilea titlu consecutiv, performanță care nu mai fusese întâlnită la acest club din anii ’60. Jucătorul care a contribuit decisiv la obținerea acestui rezultat a fost iranianul Saeid Heidaridad care să apere de nu mai puțin de 22 deori în acest meci.

Echipa de handbal masculin CS Dinamo a avut în acest an un buget de  5 milioane de lei, din care 2.353.930 lei de la bugetul MAI și 2.647.681 lei , venituri proprii ale Clubului Dinamo.