CSM Bucureşti a învins-o pe Bietigheim și s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor la Handbal

DE Alexandru Pop | Actualizat: 23.01.2023 - 15:34
Cristina Neagu a marcat golul său cu numărul 1.000 în EHF Champions League - Foto: Profimedia Images

CSM Bucureşti, deja calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, a învins formaţia germană SG BBM Bietigheim cu scorul de 27-25 (15-12), duminică, la Ludwigsburg, în Grupa A a competiţiei.

CSMB era calificată de sâmbătă, când Odense a pierdut pe teren propriu cu Vipers.

Meciul din Germania a adus şi o performanţă individuală de senzaţie a Cristinei Neagu, care a marcat golul său cu numărul 1.000 în EHF Champions League, intrând într-un club select din care mai fac parte Jovanka Radicevic (Muntenegru) şi Anita Gorbicz (Ungaria), anunță agenția Agerpres. Neagu este şi golghetera la zi a acestui sezon în Liga Campionilor, cu 90 de goluri.

În prima repriză, cele două echipe au alternat la conducere pe tabelă, dar CSM a avut avantaj de trei goluri pe final, intrând la pauză cu 15-12.

În partea secundă, Bietigheim a avut 18-16 şi 19-17, apoi CSM a avut 23-21, dar gazdele au egalat, 23-23 (55). ''Tigroaicele'' au marcat patru goluri consecutive şi au tranşat soarta partidei, câştigând cu 27-25.

Pentru CSM au înscris Malin Larsen Aune 6 goluri, Cristina Neagu 5, Grace Zaadi Deuna 4, Elizabeth Omoregie 3, Crina Pintea 3, Ema Alivodic 3, Emilie Hegh Arntzen (care a primit cartonaş roşu în prima repriză) 1, Alexandra Dindiligan 1, Siraba Dembele Pavlovic 1.

Marie Davidsen a apărat 8 aruncări (32%), iar Evelina Eriksson a avut 4 intervenţii (44,44%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Kim Naidzinavicius 5, Kelly Dulfer 5, Trine Jensen Oestergaard (viitoarea jucătoare a CSM-ului) 4, Julia Maidhof 3, Inger Smits 3, Xenia Smits 2, Kaba Gassama Cissokho 1, Karolina Kudlacz-Gloc 1, Veronika Mala 1.

Melinda Szikora a apărat 12 aruncări (30,77%).

Au arbitrat slovacii Andrej Budzak şi Michal Zahradnik, iar delegat EHF a fost italianul Marco Trespidi.

În celelalte meciuri din grupă, Brest Bretagne Handball a dispus de FTC-Rail Cargo Hungaria cu 24-21, Krim Mercator Ljubljana a surclasat-o pe DHK Banik Most cu 42-31, iar sâmbătă, Odense Handbold a cedat acasă cu Vipers Kristiansand, scor 24-34.

CSM va juca în penultima etapă, pe 5 februarie, cu Brest Bretagne Handball, la Bucureşti.