CSM București a învins AEK Atena în optimile competiţiei masculine de handbal EHF European Cup

DE Adrian Costin | Actualizat: 15.02.2021 - 00:41

CSM Bucureşti a condus meciul practic de la un capăt la altul, oaspeţii aflându-se în avantaj o singură dată, cu 5-4 (min. 10). "Tigrii" au intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri (16-12).

CSM Bucureşti a învins echipa greacă AEK Atena HC cu scorul de 28-23 (16-12), duminică, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în prima manşă a optimilor de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup.

''Tigrii'' au intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri (16-12), care a fost cel mai mare din prima repriză. AEK s-a apropiat la un singur gol (21-20), în partea secundă, dar apoi CSMB a reuşit patru goluri la rând (25-20), câştigând cu 28-23.

Pentru CSM au înscris Marko Davidovic 7 goluri, Nicolae Cristian Ungureanu 4, Alexandru Mihai Tărîţă 4, Chike Osita Onyejekwe 3, Adrian Rotaru 3, Raul Nantes Campos 5, Viorel Fotache 1, Robert Militaru 1.

Golurile grecilor au fost înscrise de Ignacio Plaza Jimenez 6, Evangelos Arampatzis 3, Ignacio Moya Florido 2, Patrick Andre Toniazzo Lemos 2, Christos Kederis 2, Tomislav Nuic 2, Christodoulos Mylonas 1, Luis Jimenez Reina 1, Dimitrios Tziras 4.

Au arbitrat kosovarii Eshref Beqiri şi Ilir Krasniqi, în timp ce românul Ion Şerbu a fost delegat EHF.

Manşa secundă va avea loc pe 21 februarie, la Atena.