VIDEO Cristiano Ronaldo a doborât un record vechi de 68 de ani. L-a depășit pe Josef Bican

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 25.11.2023 - 09:07
Cristiano Ronaldo a doborât un record vechi de 68 de ani. L-a depășit pe Josef Bican - Foto: Profimedia Images

Cristiano Ronaldo a doborât un record vechi de 68 de ani. L-a depășit pe Josef Bican și a devenit jucătorul de fotbal cu cele mai multe goluri marcate la nivel de primă divizie în carieră.

Cristiano Ronaldo a reușit ”o dublă” în partida pe care Al-Nassr a câștigat-o, pe teren propriu, scor 3-0, cu Al-Akhdoud, în etapa a 14-a din prima ligă a Arabiei Saudite, și a doborât un record vechi de 68 de ani, devenind jucătorul cu cele mai multe goluri marcate la nivel de primă divizie în carieră - 527.

În repriza secundă a meciului Al Nassr - Al Akhdoud, Cristiano Ronaldo a reușit „dubla” în doar 3 minute (77 și 80). Primul gol a venit din interiorul careului, dintr-un unghi extrem de dificil. Portughezul a reușit să strecoare mingea pe lângă Burcă.

Golul care a închis meciul a fost unul superb. Un lob de senzație de la 35 de metri care l-a prins pe portarul oaspeților în afara careului.

În meciul cu echipa la care joacă Florin Tănase și Andrei Burcă, Cristiano Ronaldo l-a egalat, apoi l-a depășit pe Josef Bican, care are 526 de goluri marcate în carieră în prima divizie, informează gsp.ro.

Bican a marcat golul 526 într-o primă divizie în 1955, pentru Dinamo Praga.

Fostul mare atacant ceh care rupea plasele în anii '30, '40 și începutul anilor '50 a marcat golurile pentru Rapid Viena, Admira Viena, Slavia Praga, Sokol și Dinamo Praga, iar Ronaldo, pentru Sporting Lisabona, Manchester United, Real Madrid, Juventus și Al Nassr.