VIDEO Toronto Raptors, prima echipă din Canada campioană în NBA

DE Alexandru Pop | Actualizat: 14.06.2019 - 15:05
Canadienii de la Toronto Raptors sărbătoresc primul titlul NBA din istorie Foto: Facebook Toronto Raptors

Canadienii au întrerupt seria trofeelor câștigate de Golden State Warriors, echipă pe care au învins-o cu scorul general de 4-2 în finală.

Trofeul Larry O'Brien, decernat campioanei, va merge în premieră în Canada, ţara în care s-a născut inventatorul baschetului, James Naismith, conform digisport.ro . Este prima oară când o echipă din afara Statelor Unite cucereşte titlul în NBA.

Canadienii au reuşit să se desprindă în ultimele două minute ale partidei, când scorul a devenit 108-102, însă Golden State s-a luptat până la final. Conducătorul de joc al americanilor, Stephen Curry, ar fi putut aduce victoria pentru Warriors, dar a eşuat lamentabil, cu zece secunde înainte de final.

Golden State, campioană în precedentele două sezoane, care nu a putut conta pe cel mai bun marcator al său,Kevin Durant (indisponibil), l-a pierdut în sfertul al treilea şi pe Klay Thompson, accidentat la genunchiul stâng după un contact dur cu Danny Green.

Titlul obţinut de Toronto, la 24 de ani de la apariţia clubului, i se datorează în mare măsură lui Kawhi Leonard, desemnat MVP-ul finalei din acest an 2019. Leonard a înscris 22 de puncte, printre care şi două aruncări libere în ultima secundă.