Un tramvai de pe linia 32 a fost avariat de o şină ruptă care a pătruns prin podea, în dreptul semnului care arată unde pot staţiona persoanele cu dizabilităţi.
STB transmite, pentru Buletin de Bucureşti, că tramvaiele 23 şi 32 au fost blocate de la ora 14:39 până la 15:45, când traficul a fost reluat în condiţii normale.
Tramvaiul avariat este marca Imperio şi va fi repus relativ repede în funcţiune, pentru că nu s-au produs stricăciuni majore, spun autorităţile.
Un tramvai de pe linia 32, podeaua străpunsă de o şină de tramvai. Nu este primul astfel de incident
Tronsonul pe care s-a rupt şina este pe bulevardul Regina Maria şi a fost realizat în anul 2003. Tehnicienii STB sunt la faţa locului pentru a analiza cauzele acestei rupturi. Ironia face că şina a străpuns podeaua exact în locul care este rezervat unei persoane cu handicap.
Nu este exclus ca şi temperaturile mari să fi contribuit la acest deznodământ. Incidentele de acest fel se înteţesc pe perioada caniculară – vorbim de dilatări de şine sau chiar rupturi.
Citeşte şi: Încep lucrările la planșeul Unirii. Trafic restricționat 6 luni. Apare o linie nouă de tramvai
Potrivit utilizatoarei care a încărcat fotografia pe grupul Infotrafic Bucureşti şi Ilfov, linia 32 a fost blocată pe sensul către depoul Alexandria, după incident.
„O doamnă statea langa zona prin care a intrat sina și era cat pe ce sa o lovească, dar norocul tuturor a fost ca nu era tramvaiul asa plin”, a scris cea care a fotografiat incidentul.
Reacţiile de revoltă au apărut imediat, în urma postării, conform buletin.de. Capătul din centru al liniei de tramvai 32 este exact la Piaţa Unirii, în colţul de sud-vest al zonei unde încep acum lucrările de reface a planşeului.
Citeşte şi: FOTO Accident incredibil, în București. Două tramvaie s-au lovit frontal, bot în bot
„Nu cred ca mai este mult pana va cadea primul tramvai peste o masina care sta regulamentar la semafor!!! In nicio tara civilizata tramvaiele nu ar avea voie sa circule pe aceste linii distruse pe care le avem noi in Bucuresti!!!
Sunt un real pericol atat pentru calatori, vatmani cat si pentru cei din jurul acestor tramvaie! Probabil se asteapta o tragedie ca sa fie luate niste masuri! Tipic romanesc!”, a scris un comentator, la postarea în cauză.