Furnizarea agentului termic pentru apă caldă va fi sistată, în perioada următoare, la imobile din Sectoarele 1, 3 și 4, pentru lucrări de modernizare și reparații, informează Compania Termoenergetica.
Intervențiile au durate diferite, în funcție de complexitatea fiecărei lucrări. Vor fi afectate următoarele zone:
- Pe Calea Griviței din Sectorul 1 se vor executa lucrări de reparații de primă urgență, constând în înlocuirea conductei de rețea termică primară între căminul de racord al punctului termic 'J Grivița' și al punctului termic 'I Grivița'.
Bucureştenii rămân fără apă caldă, modernizare şi reparaţii. Unde?
Concomitent, se vor realiza lucrări de reparații care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă către cinci puncte termice (20 de blocuri și imobile, o unitate industrială), până în data de 5 iunie, ora 23:00. Anul de punere în funcțiune a conductei din această zonă este 1981;
- Pe Calea Vitan din Sectorul 3 se vor executa lucrări de reparație a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă către cinci puncte termice (35 de blocuri), până în data de 6 iunie, ora 23:00. Anul de punere în funcțiune a conductei din această zonă este 1990;
- În zona Bulevardelor Octavian Goga, Mircea Vodă și Corneliu Coposu din Sectorul 3 va fi sistată furnizarea agentului termic pentru apă caldă către opt puncte termice (89 de blocuri și patru unități industriale), până în data de 6 iunie, ora 23:00. Sunt necesare lucrări de reparație a conductelor, care au aproape 35 de ani de funcționare;
Citeşte şi: Termoenergetica este executată silit de Electrocentrale Bucureşti (Elcen)
- În zona intersecției Străzii Turnu Măgurele cu Bulevardul Metalurgiei (Sectorul 4) se vor executa lucrări de reparație a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă și căldură către 51 de puncte termice (882 de blocuri, 19 module și un agent economic), până în data de 6 iunie, ora 23:00.
Ţeavă veche de termoficare şi apăcaldă gestionată de Termoenergetica - Foto: INQUAM PHOTOS/George Călin
Această porțiune de rețea are aproape 40 de ani de funcționare.
'Dispeceratele Companiei Municipale Termoenergetica București și echipele de intervenție lucrează în regim permanent pentru soluționarea problemelor apărute.
Citeşte şi: Sute de blocuri din București, fără apă caldă. Trei zile de lucrări la sistemul de termoficare
Termenele inițiale de repunere în funcțiune a sistemului de termoficare sunt estimate înainte de deschiderea șantierelor și decopertarea galeriilor, conform Agerpres.
Finalizarea lucrărilor depinde de complexitatea acestora, care este în directă legătură cu starea de degradare a conductelor', se precizează în comunicatul companiei.
Clienții au la dispoziție informații prin mesajele preînregistrate la numărul de telefon 031.9442 sau alte detalii la 0800.820.002, precum și prin aplicația Termoalert.