Nicuşor Dan: "Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit". Cere partidelor dialog
După încheierea întâlnirii cu partidele din fost coaliţie de guvernare, preşedintele Nicuşor Dan anunţă că "am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit" şi cere partidelor dialog.
Șeful statului a transmis, după întâlnirea cu partidele, că „am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”, PNL schimbându-și poziția privind susținerea unui guvern minoritar PSD.
„Le cer în continuare să revină la dialog”, a mai transmis Nicușor Dan.
Nicuşor Dan: "Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit"
„Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD.
Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția.
Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită.
Le cer în continuare să revină la dialog. România are nevoie de un guvern cu puteri depline”, arată mesajul lui Nicușor Dan, conform Digi24.ro.