vineri 13 februarie
EUR 5.0943 USD 4.2964
Abonează-te
Newsweek România

Ilie Bolojan: Deciziile au fost luate în coaliție, dar declarațiile publice au afectat încrederea

Data publicării: 13.02.2026 • 16:30
Premierul Ilie Bolojan - Foto: Guvernul României
Premierul Ilie Bolojan - Foto: Guvernul României

Bolojan a declarat, vineri, referitor la afirmațiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, că toate măsurile luate au fost pe baza unor decizii în coaliție, de comun acord, însă ceea ce a făcut "destul de mult rău" în toată această perioadă a fost lipsa de convergență în declarații.

Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, referitor la afirmațiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, că toate măsurile luate au fost pe baza unor decizii în coaliție, de comun acord, însă ceea ce a făcut "destul de mult rău" în toată această perioadă a fost lipsa de convergență între ceea ce se stabilește și ceea ce se declară în public, potrivit AGERPRES

Ilie Bolojan: Deciziile au fost luate în coaliție, dar declarațiile publice au afectat încrederea

"Sunt două aspecte: responsabilitatea pe care o ai când ocupi un post și declarațiile publice. Ceea ce ne-a făcut destul de mult rău în toată această perioadă sunt declarațiile publice, lipsa de convergență între ceea ce se stabilește și ceea ce se declară în public. Eu voi căuta în toată această perioadă, și asta am făcut, ceea ce vă spun aici să spun și în ședințele de coaliție, voi căuta să încurajez să facem o masă critică, să fim responsabili ca să luăm deciziile care trebuie pentru România. Cu cât aceste decizii se lungesc, și vedeți, de exemplu, că apare uneori o oboseală a românilor legat de faptul că în loc să vadă și reduceri de cheltuieli substanțiale în aparatul de stat, pentru că putem face asta, nu pentru că avem ceva cu cei care sunt în aparatul de stat sau ne face plăcere asta, ci pentru că este o necesitate să nu risipim banii acolo unde instituțiile au personal mai mult", a afirmat Bolojan la Europa FM întrebat cum comentează poziția PSD privind intrarea României în recesiune.

În ceea ce privește afirmația lui Grindeanu potrivit căreia trebuie oprit "acest tăvălug al deciziilor economice stupide", premierul a precizat că toate măsurile au fost luate pe baza unor întâlniri și a unor decizii de coaliție.

"Toate deciziile care au fost luate au fost pe baza unor întâlniri și a unor decizii de coaliție, de comun acord. Eu înțeleg că atunci când se întâmplă ceva bun ne înghesuim cu toții să fim în poză, iar când trebuie făcut ceva care ar putea suna prost fugim de responsabilitate. Eu niciodată nu o să fug de asta", a adăugat premierul.

Bolojan a susținut că întotdeauna a guvernat pentru oameni.

"Întotdeauna, pe toate funcțiile pe care le-am deținut, am guvernat pentru oameni. Dacă n-aș fi făcut asta, nu s-ar fi schimbat lucrurile în comunitățile unde am avut o răspundere, în Oradea și în județul Bihor, și nu m-ar fi votat oamenii. Dar oamenii vor aprecia la final întotdeauna dacă o guvernare este sau nu pentru oameni", a spus premierul.

Potrivit acestuia, aprobarea pachetului de relansare economică solicitat de PSD nu constituie o problemă.

Citește și Ilie Bolojan avertizează: Oboseala socială și percepția nedreptății alimentează votul anti-sistem

"Programul de relansare este parte cu pachetul de administrație, nu-i niciodată o problemă să fie aprobat. (...) Din toate punctele de vedere s-a căzut de acord, deci, n-ar trebui să fie niciun fel de problemă", a apreciat Bolojan, adăugând că acesta trebuie adoptat săptămâna viitoare, în ședința de guvern de joi, odată cu pachetul privind administrația.

"Cu cât se termină toate analizele, mai sunt anumite detalii de reglat, cu atât se poate adopta. Ar trebui ca cel mai târziu în ședința de guvern de joi să fie adoptată. (...) Aceasta este decizia, să îl adoptăm prin ordonanță. Asta înseamnă că va intra în aplicare imediat, în condiții în care, vedeți, am încercat să corectăm aberația legată de pensiile speciale, în care magistrații se pensionează la 48-49 de ani cu pensie cât ultimul salariu, de luni de zile, din vara anului trecut, trecem prin amânările pe care le vedem, și atunci sunt lucruri care depind de guvern, pentru care nu fug de răspundere", a subliniat Bolojan.

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că este timpul să fie oprit "acest tăvălug al deciziilor economice stupide", avertizând că "dacă o guvernare nu este pentru oameni, atunci nu va mai fi deloc".

Citeşte şi: EXCLUSIV Ce șanse sunt ca politicienii să își publice din nou declarațiile de avere? Bolojan zice că o va face

"A sosit timpul să implementăm, în sfârșit, programul de relansare economică‚ despre care PSD vorbește de cinci luni. Este nevoie de dialog real în Coaliție, nu de decizii impuse unilateral. Înțelegeți, domnule prim-ministru, că o guvernare dacă nu este pentru oameni, atunci nu va mai fi deloc", a afirmat Grindeanu. 

Mai multe articole din secțiunea Politică
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră