VIDEO Ce spun bucureștenii despre Ciprian Ciucu: ”E timpul să dezvolte frumos Bucureștiul” (P)
Locuitorii Sectorului 6 își descriu cartierul bucureștean într-un mod simplu și direct: „s-a schimbat totul”. Spațiile verzi, curățenia, infrastructura și atmosfera generală sunt principalele argumente invocate atunci când vorbesc despre mandatele lui Ciprian Ciucu.
Când oamenii din Sectorul 6 povestesc cum arată cartierul lor astăzi și despre ce a realizat Ciprian Ciucu, o spun simplu și convingător: ”Este un om serios. Își ia angajamente și le respectă. S-a schimbat totul, chiar și civilizația și curățenia”. Au văzut schimbarea cu ochii lor și o spun direct: ”mai multă verdeață, aer curat, modernizare, ordine și civilizație, infrastructură de nivel european”.
Bucureștenii despre Ciprian Ciucu: ”E timpul să dezvolte frumos Bucureștiul”
"S-a schimbat super Sectorul 6 în ultimii 5 ani, de când este primar Ciprian Ciucu. Este incredibil faptul că, practic, are revitalizat cel mai urât și cel mai anost sector al Capitalei", spune un localnic al Sectorului 6.
"Tot îmi place", spune un pensionar.
"Începând de la alei, începând de la spațiile astea amenajate, începând de la parcuri, cu totul, ce să mai", spune o altă locatară al sectorului administrat de Ciprian Ciucu.
"Curățenie e curățenie", spune o femeie.
"Mașinuțe care spală trotuarele, le curăță", spune un alt localnic.
"Per total, mi se pare un sector foarte îngrijit, foarte curat, foarte frumos", spune o tânără din Sectorul 6.
"Este chiar plăcut să ieși afară la plimbare", spune o altă localnică.
"Tot timpul sunt flori, sunt mai multe spații verzi.Avem locuri de joacă pentru cei mici", spune o altă tânără.
"Arterele astea frumos împodobite, pot să le spun, că să ai așa trandafiri și flori pe tot, începând de primăvară până toamnă, târziu, nu este un lucru ușor. Complexul Favorit, o chestie civilizată, elegantă, demnă de un oraș european", spune o altă localnică din Sectorul 6.
În spatele acestor mărturii stau ani de muncă: parcuri îngrijite, trotuare refăcute, spații publice modernizate, curățenie ținută la zi. Pentru mulți locuitori, comparația între „înainte” și „acum” e suficientă: ce era părăsit și în paragină a fost pus la punct, în ordine.
Întreaga infrastructură a fost refăcută și oanenii au simțit schimbarea sradă cu stradă. Acolo unde erau poteci de pământ acum sunt artere importante și moderne.
E timpul ca Bucureștiul să se dezvolte frumos
Mesajul lor merge mai departe de granițele sectorului: „E timpul ca Bucureștiul să aibă o abordare unitară.”
„E timpul ca Bucureștiul să se dezvolte frumos, în modul în care s-a dezvoltat Sectorul 6.” E o dorință și o invitație firească: standardul de aici poate deveni standardul întregului oraș.
Oamenii recunosc un bun primar atunci când rezultatele se văd clar și acestea le fac mai bună viața de zi cu zi.