duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Administrația Penitenciarelor, a patra precizare în 24 de ore despre interviul lui Dragnea

Data publicării: 26.06.2020 • 12:30 Data actualizării: 26.06.2020 • 12:38

Directorul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP) a dispus Direcţiei Inspecţie Penitenciară "continuarea şi aprofundarea verificărilor" începute joi, după interviul pe care Liviu Dragnea l-a dat Ancăi Alexandrescu din penitenciar.

"În completarea informaţiilor privind rezoluţia de analizare a documentelor care au stat la baza acordării unei comunicări online la nivelul unei unităţi subordonate, precizăm faptul că directorul general al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor a dispus Direcţiei Inspecţie Penitenciară continuarea şi aprofundarea verificărilor iniţiate în data de 25.06.2020”, a transmis vineri Administrația Națională a Penitenciarelor.

Este a patra precizare a ANP pe această temă.

În prim fază, ANP a comunicat că "nu a aprobat solicitări de intervievare a unor persoane private de libertate, indiferent de forma de materializare indicată de petent (fizic/online)”. Anunțul a fost făcut cu mai puțin de o oră de difuzarea interviului pe postul Realitatea PLUS.

Apoi, ANP a susținut că "persoanele private de libertate au posibilitatea de a accesa, în vederea menținerii unei legături constante cu membrii de familie sau alte persoane, comunicările online (via Skype), în baza unei programări prealabile”.

Ulterior, a cerut Penitenciarului Rahova documentele în baza cărora a fost aprobată comunicarea online.

"În continuare, în contextul dezbaterilor publice care vizează modalitatea de acordare a unei comunicări online la nivelul unei unități penitenciare subordonate, Administrația Națională a Penitenciarelor a solicitat administrației locului de deținere documentarul în baza căruia a fost aprobată exercitarea dreptului. Demersul vizează verificarea aspectelor de legalitate, prin raportare la prevederile actelor normative care reglementează acordarea dreptului la comunicări online”, afirma ANP.

Mai multe articole din secțiunea Justiție

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră