vineri 05 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Zelenski: Planul lui Putin este să cucerească Odesa și să ajungă la granița cu Moldova și România

Data publicării: 11.06.2025 • 20:55 Data actualizării: 11.06.2025 • 22:33
Zelenski: Rusia vrea să cucerească Odesa și să ajungă la granița cu Moldova și România - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)
Zelenski: Rusia vrea să cucerească Odesa și să ajungă la granița cu Moldova și România - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)

Zelenski: Planul lui Putin este să cucerească Odesa și să ajungă la granița cu Moldova și România. Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că planurile militare ale Rusiei vizează capturarea orașului Odesa și apoi avansarea spre granițele cu Moldova și România.

Zelenski: Planul lui Putin este să cucerească Odesa și să ajungă la granița cu Moldova și România.

Zelenski a vorbit la cel de-al 4-lea summit Ucraina-Europa de Sud-Est de la Odesa.

El i-a îndemnat pe participanții la summit să considere garanțiile de securitate postbelice ca o necesitate practică.

Zelenski: Planul lui Putin este să cucerească Odesa și să ajungă la granița cu Moldova și România.

„Și, în sfârșit, din nou, suntem aici, în frumosul nostru oraș, la Odesa. Acest oraș frumos este o țintă pentru Rusia. Vrea să-l distrugă așa cum a făcut cu nenumărate orașe și sate din teritoriile ocupate”, a spus Zelenski, potrivit European Pravda.

Planurile de război ale lui Putin vizează această regiune – Odesa, și apoi granițele cu Moldova și România, a subliniat președintele Ucrainei.

Citește și: Planurile lui Putin: „Mai e un an până ce România se va învecina cu Rusia la Marea Neagră”

„Desigur, avem nevoie de protecție acum. Dar, mai mult decât atât, avem nevoie de garanții pe termen lung că acest lucru nu se va mai întâmpla niciodată.”

E nevoie ca Ucraina, Moldova și România să aibă un răspuns rapid la agresiunile Rusiei.

Zelenski i-a îndemnat pe participanții la summit să considere garanțiile de securitate postbelice ca o necesitate practică.

Citește și: Conversație decisivă Trump-Putin. Rusul vrea o parte din Odesa, americanul amenință că-i ia Crimeea

„De la apărarea aeriană la amenințările cibernetice – avem nevoie de instrumente reale de descurajare și răspuns rapid. Să ne uităm la acordurile, armatele și infrastructura noastră – și să consolidăm tot ceea ce menține națiunile noastre în siguranță.”

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră