vineri 24 octombrie
EUR 5.0835 USD 4.3789
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Disperare la Kremlin. Grupul Wagner caută în pușcării noi soldați pentru a lupta în Ucraina

Data publicării: 15.09.2022 • 10:24
Disperare la Kremlin. Grupul Wagner caută în pușcării noi soldați pentru a lupta în Ucraina - FOTO: Twitter/b_nishanov
Disperare la Kremlin. Grupul Wagner caută în pușcării noi soldați pentru a lupta în Ucraina - FOTO: Twitter/b_nishanov

Putin schimbă macazul și pune „operațiunea specială” în sarcina criminalilor din Penitenciarele rusești. Șeful Grupului Wagner, Evgheni Prigojin, este prezentat drept o figură-simbol a războiului din Ucraina

Kremlinul și-a schimbat abordarea informațională pentru a răspunde solicitărilor naționaliștilor ruși, ceea ce sugerează că Putin încearcă să recâștige comunitatea critică a acestora, înstrăinată de eșecurile rusești.

Șeful grupului Wagner, Evgeny Prigozhin s-a dus într-un Penitenciar din Rusia în căutarea unei noi infanterie de asalt care să se alăture companiei sale.

Mai mulți criminali care au executat 30 de ani de închisoare au murit în luptă și au fost prezentați de Prigozhin drept „eroi naționali”.

Citește și: Mogulii din umbră. Un ambasador comunist, garantat de Predoiu de la SIE - omul din spatele Recorder

Putin a scos peste 1000 de criminali din închisori și i-a trimis pe frontul din Ucraina, iar celor uciși le-a dat post-mortem medalia „Pentru Curaj”.

La colonia penitenciară IK-2 din Rostev pe Don, una dintre cele mai dure și brutale închisori din Rusia, deținuții au fost scoși și aliniați la 5 dimineața pe terenul de paradă al închisorii, pentru a fi triați de reprezentanții Wagner.

Citește și: General american îi avertizează pe ucraineni să nu se bucure prea curând. „Putin goes nuclear”

Potrivit uneia dintre surse, condamnaților li s-a spus că, dacă vor fi recrutați pentru război, în caz de dezertare sau de consum de alcool sau droguri, vor fi executați pe loc, iar în caz de deces li s-a promis medalia ”Pentru Curaj”, semnată personal de Putin și un ordin violet ”Pentru sânge și curaj” din partea așa-zișilor lideri din Donbas (LDNR).

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră