sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Statuia comandantului confederat Robert E. Lee din Richmond, SUA, a fost dată jos după 130 de ani

Data publicării: 08.09.2021 • 18:44 Data actualizării: 08.09.2021 • 18:48
Statuia comandantului confederat Robert E. Lee din Richmond, SUA, a fost dată jos după 130 de ani. / Foto: theguardian.com
Statuia comandantului confederat Robert E. Lee din Richmond, SUA, a fost dată jos după 130 de ani. / Foto: theguardian.com

Statuia comandantului confederat Robert E. Lee, cel mai important monument din SUA ţintă a criticilor de a fi un simbol al rasismului, a fost dată jos în statul american Virginia, relatează AFP şi Reuters.

După ce a stat mai bine de 130 de ani pe piedestalul său înalt de 12 metri, statuia ecvestră a fost coborâtă cu o macara în oraşul Richmond, fosta capitală a secesioniştilor în timpul războiului civil dintre anii 1861 şi 1865. Principal lider militar al confederaţilor, generalul Robert Lee a luptat de partea statelor din Sud împotriva celor din Nord, având printre obiective şi menţinerea sclaviei.

Citește și: Cine le ia locul miniștrilor USR PLUS: Cîțu la MIPE, Vîlceanu la Transporturi, Zoltan la Sănătate

După ce sub presiunea mişcării Black Lives Matter (BLM) numeroase monumente confederate au fost date jos pe tot cuprinsul SUA în mod discret - uneori în mijlocul nopţii -, de data aceasta guvernatorul democrat al statului Virginia, Ralph Northam, a ţinut ca demolarea statuii comandantului sudist să fie bine mediatizată la nivel naţional.

Monumente ridicate în memoria unor personalităţi sudiste sunt astăzi considerate de o bună parte a americanilor drept simboluri rasiste, în timp ce alţii consideră că, dimpotrivă, ele fac parte din patrimoniul istoric al SUA.

Citește și: Nelu Iordache merge 11 ani şi 9 luni la pușcărie pentru primul tronson al autostrăzii Nădlac - Arad

Guvernatorul democrat al Virginiei şi-a anunţat intenţia de a da jos statuia generalului confederat în iunie 2020, la 10 zile după decesul lui George Floyd, un afroamerican ce a murit asfixiat în timp ce era imobilizat de un poliţist alb, condamnat între timp la 22 de ani şi jumătate de închisoare. Dar susţinătorii menţinerii statuii au contestat în instanţă decizia guvernatorului Northam, validată în final săptămâna trecută de Curtea Supremă din Virginia.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră