marți 07 octombrie
EUR 5.0916 USD 4.3652
Abonează-te
Newsweek România

Restricțiile sanitare au fost prelungite iar școlile primare se închid, în Olanda

Data publicării: 15.12.2021 • 11:46 Data actualizării: 15.12.2021 • 11:46
Restricții până pe 14 ianuarie, în Olanda. FOTO: pexels.com
Restricții până pe 14 ianuarie, în Olanda. FOTO: pexels.com

Guvernul olandez ia măsuri suplimentare în fața noului val pandemic.

Premierul olandez Mark Rutte a anunţat marţi închiderea şcolilor primare săptămâna viitoare şi prelungirea actualelor restricţii sanitare până la 14 ianuarie din cauza noii variante Omicron, relatează AFP.

Şcolile se vor închide din 20 decembrie, cu o săptămână înainte de începerea sărbătorilor de Crăciun, deoarece copiii, în rândul cărora sunt cele mai multe cazuri de COVID -19, i-ar putea infecta pe membrii vârstnici ai familiei, a declarat premierul Rutte, în cadrul unei conferinţe de presă la Haga.

Citește și: ANALIZA Patru oameni din stat, cu ochii pe Arafat. După multe catastrofe, vine vremea decontului

''În mod evident, acesta nu este un mesaj fericit la care speram în apropierea Crăciunului. Dar aceasta nu este o surpriză'', a adăugat el.

''Nu putem ignora semnalul privind varianta Omicron'', a continuat premierul olandez.

Guvernul prelungeşte, de asemenea, restricţiile sanitare actuale până la 14 ianuarie, între care închiderea magazinelor neesenţiale, a barurilor şi restaurantelor în fiecare zi, între orele 17:00 şi 05:00.

Citește și: Premierul despre incidentul cu soții Șoșoacă: „inacceptabil”, „trebuie clarificat de urgență”

Cetăţenii pot avea doar patru invitaţi la domiciliu. Măsurile au intrat în vigoare pe 28 noiembrie pentru o perioadă iniţială de trei săptămâni.

Cazurile de coronavirus sunt cele mai numeroase în rândul elevilor de şcoală primară, au declarat marţi autorităţile sanitare.

Guvernul a decis să închidă şcolile pentru că ''există mari îngrijorări cu privire la apariţia variantei Omicron, care se răspândeşte rapid''.

Restricţiile sanitare impuse de guvernul olandez sunt din ce în ce mai nepopulare, fiind înregistrate revolte în oraşe precum Rotterdam şi Haga timp de câteva nopţi în luna noiembrie, potrivit Agerpres.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră