Războiul din Golf escaladează: SUA au lovit puternic Iranul. Teheranul răspunde cu rachete în Qatar și Bahrain
Statele Unite au lansat un nou val de atacuri împotriva Iranului pentru a şasea noapte consecutivă, a anunţat armata americană. Teheranul a răspuns cu atacuri cu rachete asupra bazelor americane din Qatar și Bahrain.
Comandamentul Central al SUA (Centcom) a transmis că a finalizat o nouă rundă de atacuri care au avut scopul de a ”degrada şi mai mult capacităţile militare iraniene”.
Războiul din Golf escaladează: SUA au lovit puternic Iranul. Teheranul răspunde cu rachete în Qatar și Bahrain
Presa de stat iraniană a relatat că rachetele americane au lovit în apropierea insulei Qeshm, situată lângă strâmtoare, precum şi în Bandar Abbas şi Bushehr, locul unde se află o centrală nucleară.
Presa de stat iraniană a relatat că au fost lovite două poduri din provincia Hormozgan. BBC a confirmat un atac asupra unui pod situat la vest de Bandar Abbas, în provincia Hormozgan.

De cealaltă parte, Iranul a lansat noi atacuri asupra Qatarului și Bahrainului în cursul dimineții de vineri, intensificând tensiunile din Golful Persic și extinzând conflictul regional.
Citește și: Escaladare majoră în Orientul Mijlociu: SUA lovesc Teheranul și Bandar Abbas. Iranul ripostează
Autoritățile din Qatar au anunțat că sistemele de apărare antiaeriană au interceptat mai multe atacuri aeriene.
În Doha, capitala Qatarului, locuitorii au auzit mai multe explozii puternice, iar guvernul a transmis o nouă alertă de securitate pe telefoanele mobile, potrivit Reuters.
BREAKING: Iran has reportedly struck the BAPCO oil refinery in Bahrain while launching missile and drone attacks against U.S. military assets in Qatar, Bahrain, Kuwait, Jordan, and Iraq. Iranian drones also reportedly destroyed a $5 million U.S. HIMARS launcher in Kuwait, marking… pic.twitter.com/aeyocyEp6Y
— The Hormuz Report (@HormuzReport) July 17, 2026
Ministerul de Interne al Qatarului a anunțat că un copil a fost rănit după ce a fost lovit de șrapnel provenit dintr-un proiectil interceptat în timpul unui atac iranian.
Amintim că statul Qatar a avut un rol important de mediator și negociator pe parcursul conflictului din Orientul Mijlociu.
Bahrain: Iran susține că a vizat obiective militare americane
Și în Bahrain, autoritățile au activat pentru a doua oară în cursul dimineții sirenele de avertizare, după apariția unei noi amenințări aeriene, a anunțat Ministerul de Interne.
Potrivit agenției oficiale iraniene IRNA, armata iraniană susține că atacurile au vizat obiective militare americane aflate pe teritoriul Bahrainului.
În același timp, televiziunea de stat iraniană IRIB a difuzat imagini care ar arăta drone lansate către Bahrain.