Cuba raționalizează benzina ca pe vremea lui Ceaușescu, dar digital. Rândul la 20 litri, și în câteva luni
Rămasă fără petrol din Venezuela, după arestare lui Maduro de către SUA, și pe fondul blocadei energetice impuse de Trump, Cuba raționalizează benzina și motorina ca pe vremea lui Ceaușescu. Șoferii pot alimenta 20 litri, programamându-se la pompă printr-o aplicație digitală.
În Cuba, alimentarea mașinii a devenit un chin și o umilință ca pe vremea lui Ceaușescu, când, potrivit Decretului Nr. 277 din 25 iulie 1979 privind unele masuri pentru rationalizarea consumului de carburanti si gospodarirea economicoasa a parcului de autovehicule și, apoi, a Decretului Nr. 121/1982 pentru modificarea Decretului nr. 277/1979, șoferii români trebuiau să se mulțumească cu o rație de 20 de litri de carburant pe lună (rație lunară de 40 de litri, dacă erau din București) și erau obligați să stea și la cozi de patru, cinci ore la PECO.
În Cuba însă, e chiar mai rău. Coada pentru rația de 20 de litri de carburant poate dura săptămâni, chiar luni, programarea pentru alimentare realizându-se printr-o aplicație digitală.
Citește și: Șoferi în „Epoca de Aur”: Rație de 20 litri de benzină/lună. Plecai la drum cu „bomba” în portbagaj
Cuba raționalizează benzina ca pe vremea lui Ceaușescu, dar digital. Rândul la 20 litri, și în câteva luni
Concret, în încercarea de a evita haosul din benzinării, guvernul cubanez le cere șoferilor să folosească obligatoriu o aplicație, „El Ticket”, pentru a-și programa alimentarea la pompă.
Însă, aplicația, în încercarea de a gestiona deficitul și de a implementa raționalizarea, creează o situație și mai problematică pentru șoferi.
Șoferii din Cuba obligați să folosească o aplicație pentru rația de benzinăFoto: Profimedia Images
Principiul aplicației „El Ticket” este simplu: șoferul alege o stație și obține un interval orar pentru realimentare.
Dar problema e că unele stații acordă doar 50 de programări pe zi. Iar unii șoferi descoperă că au până la 7.000 sau 10.000 de solicitări înaintea lor.
Prin urmare, „coada” digitală pentru rația de 20 de litri se carburant se poate întinde în Cuba pe parcursul a câteva săptămâni, chiar luni.
Citește și: Cum a ajuns Rusia în era comunismului românesc: Rație de 20 litri de benzină. Interzis la canistră
6$ litrul de benzină, pe piața neagră din Cuba
Ca și cum asta nu ar fi fost de ajuns, vânzările subvenționate de carburanți în moneda locală au fost suspendate de guvernul de la Havana. Un litru costă acum în jur de 1,30 dolari la stațiile oficiale.
Pe piața neagră, poate ajunge și la 6 dolari litrul de benzină sau motorină.
Acest nivel este cu atât mai uimitor cu cât în Cuba salariul lunar al unui angajat public depășește rareori echivalentul a 20 de dolari americani.
Prioritate la pompă, pentru mașinile implicate în activități turistice în Cuba
Anumite categorii de mașini beneficiază de un tratament special la alimentarea cu carburant în Cuba.
Este vorba în special de vehiculele implicate în activități turistice, care beneficiază de acces la stații de carburanți dedicate.
Prioritatea acordată acestei activități ilustrează dorința autorităților de a conserva veniturile în valută.