vineri 27 februarie
EUR 5.0955 USD 4.3204
Abonează-te
Newsweek România

BREAKING A început războiul între Pakistan și Afganistan. Bombardamente masive la Kabul

Data publicării: 27.02.2026 • 08:00 Data actualizării: 27.02.2026 • 08:01
Război Pakistan vs Afganistan - Foto: X/ @MahdiBaladi
Război Pakistan vs Afganistan - Foto: X/ @MahdiBaladi

A început războiul între Pakistan și Afganistan. Pakistanul a lansat atacuri aeriene asupra marilor orașe afgane, inclusiv Kabul, iar ministrul apărării Khawaja Asif afirmă că Islamabadul se află în „război deschis” cu Afganistanul, după luni de ciocniri violente la frontieră.

Pakistan a bombardat vineri mai multe orașe din Afganistan, inclusiv capitala Kabul, marcând o escaladare majoră a conflictului dintre cele două state vecine. Ministrul pakistanez al apărării, Khawaja Asif, a declarat că situația a degenerat într-un „război deschis”.

A început războiul între Pakistan și Afganistan. Bombardamente masive la Kabul

Loviturile au avut loc după ce forțele afgane au atacat posturi de frontieră pakistaneze, acțiuni descrise de guvernul taliban drept represalii pentru atacurile aeriene anterioare. 

„Țintele de apărare ale talibanilor afgani au fost vizate în Kabul, Paktia și Kandahar”, a transmis ministrul pakistanez al Informațiilor, Attaullah Tarar, într-o postare pe X. La rândul său, Khawaja Asif a vorbit despre o „confruntare totală” cu autoritățile de la Kabul, scrie France24.

„Răbdarea noastră a ajuns la limită. Acum este război deschis între noi și voi”, a scris ministrul apărării pakistanez pe rețelele de socializare.

Citește și: Rusia a trimis o dronă să spioneze portavionul nuclear al Franței, aflat într-un port suedez. A fost doborâtă

În capitala afgană, s-au  auzit timp de peste două ore zgomotul avioanelor, explozii succesive și focuri de armă. Un reporter AFP din Kandahar, oraș din sudul Afganistanului unde se află sediul liderului suprem taliban Hibatullah Akhundzada, a confirmat survolarea zonei de către avioane militare.

Guvernul taliban a confirmat atacurile aeriene pakistaneze, purtătorul de cuvânt Zabihullah Mujahid afirmând că nu au existat victime în urma bombardamentelor. Cu câteva ore înainte, acesta anunțase „operațiuni ofensive la scară largă” la frontieră, „ca răspuns la încălcările repetate ale armatei pakistaneze”.

Ministerul afgan al Apărării a declarat că opt soldați afgani au fost uciși în ofensiva terestră. Un oficial local a raportat, de asemenea, rănirea mai multor civili în apropierea punctului de trecere Torkham, într-o tabără destinată refugiaților care se întorc din Pakistan.

Citește și: Putin amenință Europa cu un război nuclear: Înarmarea nucleară a Ucrainei va duce la Al Treilea Război Mondial

„O grenadă de mortier a lovit tabăra și, din păcate, șapte dintre refugiații noștri au fost răniți, iar starea unei femei este gravă”, a declarat Qureshi Badlun, șeful serviciului de informații din provincia Nangarhar.

Deși frontiera rămâne în mare parte închisă, refugiaților afgani li s-a permis să traverseze punctele de control. Zabihullah Mujahid a mai susținut că mai mulți soldați pakistanezi au fost „capturați în viață”, afirmație negată de biroul primului ministru de la Islamabad.

Operațiunea militară survine după atacurile pakistaneze asupra provinciilor Nangarhar și Paktika din weekend, care, potrivit misiunii ONU în Afganistan, au provocat moartea a cel puțin 13 civili.

După încălcări repetate ale armistițiului, Arabia Saudită a intervenit recent pentru a media eliberarea a trei soldați pakistanezi capturați în octombrie.

Relațiile dintre Islamabad și Kabul s-au deteriorat constant în ultimele luni, iar principalele puncte de trecere a frontierei terestre sunt în mare parte închise din octombrie, după confruntări soldate cu peste 70 de morți de ambele părți.

Pakistanul acuză autoritățile afgane că nu au luat măsuri împotriva grupurilor militante care lansează atacuri pe teritoriul său, acuzație respinsă de guvernul taliban. Deși au existat mai multe runde de negocieri, inclusiv un armistițiu inițial mediat de Qatar și Turcia, acestea nu au dus la un acord durabil.

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră