duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

1 Decembrie: Tricolorul, proiectat pe clădiri emblematice din Australia cu ocazia Zilei Naţionale

Data publicării: 30.11.2024 • 17:08 Data actualizării: 30.11.2024 • 17:24
1 Decembrie: Tricolorul, proiectat pe clădiri emblematice din Australia cu ocazia Zilei Naţionale: FOTO - Ambasada Românie(imagine cu rol ilustrativ)i în Australia
1 Decembrie: Tricolorul, proiectat pe clădiri emblematice din Australia cu ocazia Zilei Naţionale: FOTO - Ambasada Românie(imagine cu rol ilustrativ)i în Australia

1 Decembrie: Tricolorul, proiectat pe clădiri emblematice din Australia cu ocazia Zilei Naţionale.

Monumentul istoric din centrul oraşului australian Brisbane, Story Bridge, precum şi alte clădiri emblematice din capitala statului Queensland - Government House, Victoria Bridge, Redcliff Place, Wickham Terrace architectural wall şi Breakfast Creek Bridge - au fost iluminate în culorile tricolorului românesc cu ocazia Zilei Naţionale a României, de 1 Decembrie, a informat sâmbătă, într-un comunicat de presă, Ambasada României în Australia.

1 Decembrie: Tricolorul, proiectat pe clădiri emblematice din Australia cu ocazia Zilei Naţionale

La o recepţie desfăşurată sâmbătă la Brisbane cu acelaşi prilej, organizată de ambasadă cu sprijinul Consulatului Onorific al României în Queensland, a fost prezentă în calitate de reprezentant al şefului Commonwealth-ului Australiei, regele Charles al III-lea, guvernatoarea statului Queensland, Jeannette Young.

"Aici, în Brisbane, deşi ne aflăm la 15.000 de kilometri depărtare, acest oraş găzduieşte a treia cea mai mare comunitate de români din Australia.

Comunitatea de aici este parte a diasporei din lumea întreagă care se reuneşte an de an, în această zi importantă, pentru a celebra cultura şi tradiţiile româneşti.

Îmi face plăcere să adresez, în numele tuturor locuitorilor din Queensland, La Mulţi Ani, România!", a declarat Young.

În discursul său, ambasadorul României în Australia, Radu Gabriel Safta, a subliniat importanţa simbolică a zilei de 1 decembrie pentru poporul român şi a evidenţiat principalele elemente ale cooperării româno-australiene desfăşurate în anul 2024, cu accent pe colaborarea în domeniile energiei, schimburilor universitare şi securităţii cibernetice, printre altele, menţionează sursa citată.

"Este emoţionant să admiri, cu prilejul Zilei Naţionale a României, culorile tricolorului nostru proiectate pe edificiile marcante ale oraşului Brisbane, oraşul cu cea mai dinamică dezvoltare din Australia, în perspectiva Jocurilor Olimpice pe care le va găzdui în 2032.

Acesta este rezultatul acţiunii conjugate a Ambasadei României în Australia, a Consulatului Onorific al României în statul Queensland şi a Asociaţiei 'Doina' din Queensland, împreună cu autorităţile locale din Brisbane.

Într-o societate multiculturală prin excelenţă, comunitatea română din Australia demonstrează încă o dată gradul ridicat de integrare în societatea adoptivă, precum şi menţinerea ataşamentului şi legăturii faţă de valorile culturale româneşti", a declarat Safta.

La eveniment, unde a avut loc şi un scurt recital de muzică clasică în interpretarea unor tineri artişti români din Brisbane, au mai fost prezenţi membri ai parlamentului, reprezentanţi ai mediilor de afaceri, academice, culturale şi ai comunităţii româneşti din statul Queenland.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră