Poluarea aerului crește riscul pierderii ireversibile a vederii, potrivit rezultatelor unui studiu pe termen lung publicat marți în British Journal of Ophthalmology.
Poluarea aerului crește riscul pierderii ireversibile a vederii, potrivit rezultatelor unui studiu pe termen lung publicat marți în British Journal of Ophthalmology.
Weekend-ul trecut rețeaua națională de măsurare a calității aerului a înregistrat depășiri de până la 3 ori pentru PM10, iar rețelele independente au înregistrat și ele depășiri de până la 600% pentru PM2,5 și 400% pentru PM10, potrivit HotNews.
Emisiile globale de CO2 au scăzut în 2020 până la nivelul înregistrat cu zece ani în urmă, pe fondul pandemiei de COVID-19. Agenţia Internaţională a Energiei (IEA) atenționează, însă, că acestea vor reveni în 2021, dacă guvernele nu iau măsuri rapide.
Ministrul Mediului, Tánczos Barna, şi primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, au discutat, marţi, despre poluarea din Bucureşti şi măsurile concrete care pot fi implementate pentru reducerea acesteia.
Ella Adoo-Kissi-Debrah a murit pe 15 februarie 2013 în urma unei crize grave de astm, după aproape trei ani de crize repetate şi circa 30 de spitalizări legate de această maladie.
Pandemia de COVID-19 a antrenat o scădere-record, cu 6,7%, față de 2019, a emisiilor antropice (rezultate prin activitatea umană) de dioxid de carbon (CO2) de la începutul erei industriale, potrivit Global Carbon Project.
Garda de Mediu a dat 9 amenzi, în valoare totală de 108.000 de lei, după descinderea de joi din comuna ilfoveană Sintești unde funcționează incineratoare ilegale de deșeuri ce poluează zilnic Bucureștiul, potrivit unui comunicat al Ministerului Mediului.
Noul ministru al Mediului, Mircea Fechet, care deschide lista PNL Bacău la Camera Deputaților, a declarat vineri seară că a declarat război arderilor ilegale de deșeuri.