Profesorii protestează din nou în ziua intrării în vigoare a primului pachet fiscal. Cadrele didactice amenință cu boicotarea examenului de bacalaureat din sesiunea de toamnă și cu blocarea începerii noului an școlar.
Printre nemulțumirile lor se numără creșterea normei de lucru, majorarea numărului de elevi în clasă și reducerea veniturilor.
Citește și: Profesorii protestează din cauza măsurilor din Educație. Ce pregătesc pe 8 septembrie?
Protestele în Educație continuă. Profesorii amenință că blochează începutul anului școlar
În a treia zi de proteste, profesorii s-au strâns din nou în fața Ministerului Educației. Pe lângă obligativitatea a două ore suplimentare de predare săptămânal și clase mai aglomerate, aceștia sunt îngrijorați și de situația locurilor de muncă și a veniturilor, scrie Digi24.
Potrivit liderilor sindicali, există riscul ca, după 31 august, numeroși profesori să rămână fără posturi.
Dar și celor care rămân le va scădea considerabil plata cu ora, în cazul celor care își luau ore suplimentare pentru a-și completa veniturile.
Protestele vor continua în perioada următoare, fiind anunțate zece zile de manifestații în fața Ministerului Educației.
În unele județe, activitatea didactică este deja blocată, ceea ce pune sub semnul întrebării desfășurarea bacalaureatului de toamnă, programat pentru jumătatea lunii august.
Cel mai îngrijorător aspect pentru elevi este începutul anului școlar: pe 8 septembrie, în loc să fie în sălile de clasă, mulți profesori vor participa la proteste, conform anunțului făcut de organizațiile sindicale. Astfel, noul an școlar ar putea începe în stradă.