Industria auto europeană, în criză: vânzări în scădere, iar Renault și Volkswagen merg spre zona militară
Industria auto din Europa se confruntă cu o criză structurală profundă. Scăderea cererii pentru vehiculele electrice, concurența chineză și costurile ridicate de finanțare au creat „o furtună perfectă” în sector în ultimii cinci ani.
Volumele de vânzări rămân însă mult sub nivelurile de dinaintea pandemiei, transmite CNBC.
În acest context, unele companii auto iau în calcul revenirea la producţia de echipamente militare, domeniu în care au mai activat în perioade de război. Analiştii băncii Citi au numit această tendinţă ”anything but autos”, adică orientarea către orice altă activitate în afara producţiei de automobile.
Industria auto europeană, în criză: vânzări în scădere, iar Renault și Volkswagen merg spre zona militară
Constructorul francez Renault a anunţat luni că dezvoltă o dronă terestră destinată utilizării militare şi civile. Iniţiativa vine după ce, în ianuarie, compania a anunţat un parteneriat cu grupul de apărare Turgis Gaillard pentru producţia de drone aeriene în Franţa.
În acelaşi timp, producătorul german Volkswagen poartă discuţii cu compania israeliană de apărare Rafael pentru a produce componente pentru sisteme de apărare antirachetă. Potrivit Financial Times, cele două companii analizează transformarea fabricii Volkswagen din Osnabrück, Germania, într-o unitate de producţie pentru componente ale sistemului Iron Dome.
Citeşte şi: Ce este aparte la Strâmtoarea Ormuz și de ce este crucială pentru aprovizionarea globală cu petrol?
ndustria auto europeană întâmpină dificultăţi tot mai mari în competiţia cu producătorii chinezi, precum BYD. În timp ce vânzările de maşini noi în Uniunea Europeană au scăzut până în luna ianuarie, BYD a raportat o creştere anuală de 175% a livrărilor, până la 13.982 de unităţi, potrivit datelor Asociaţiei Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA).
Declinul sectorului se reflectă şi în evoluţia bursieră a companiilor. Indicele Stoxx 600 Automobiles a scăzut cu 30% în ultimii cinci ani, până la 2 aprilie, în timp ce acţiunile Volkswagen au pierdut peste 60%. Grupul Stellantis, care deţine mărci precum Fiat şi Peugeot, a scăzut cu 58% în aceeaşi perioadă.
Citeşte şi: SUA ordonă navelor comerciale să evite forțele Iranului în Strâmtoarea Ormuz
În contrast, industria europeană de apărare traversează o perioadă de expansiune. Nevoia urgentă de reînarmare după invazia Rusiei în Ucraina din 2022 şi tensiunile din cadrul NATO au determinat Europa să îşi consolideze autonomia în producţia militară.
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat anul trecut că Europa a intrat într-o ”eră a reînarmării” şi ar putea mobiliza până la 800 de miliarde de euro pentru investiţii în apărare prin împrumuturi şi alte programe.