vineri 26 iunie
EUR 5.2390 USD 4.5912
Abonează-te
Newsweek România

Canicula îți transformă mașina în „cuptor”? Acest truc te scapă de căldura excesivă în 30 de secunde, fără AC

Data publicării: 26.06.2026 • 16:36
Soarele arzător și temperaturile caniculare, de 35-40 de grade Celsius, îți transformă mașina în „cuptor” în câteva minute - Foto: magnific.com
Soarele arzător și temperaturile caniculare, de 35-40 de grade Celsius, îți transformă mașina în „cuptor” în câteva minute - Foto: magnific.com
Soarele arzător și temperaturile caniculare, de 35-40 de grade Celsius, îți transformă mașina în „cuptor” în câteva minute - Foto: magnific.com
Soarele arzător și temperaturile caniculare, de 35-40 de grade Celsius, îți transformă mașina în „cuptor” în câteva minute - Foto: magnific.com

Soarele arzător și temperaturile caniculare, de 35-40 de grade Celsius, îți transformă mașina în „cuptor” în câteva minute. Pentru a scăpa de căldura excesivă în 30 de secunde și a ajuta sistemul de aer condiționat să facă mai bine față, specialiștii recomandă un truc banal.

Un val de căldură se instalează în mare parte a României zilele următoare și, cu temperaturi prognozate și de 40 de grade Celsius, promite să transforme vehiculele în „cuptor” aproape instantaneu după oprirea motorului și a AC-ului. Temperatura din habitaclu poate ajunge ușor și la 60 de grade.

Din fericire, însă, există un truc foarte simplu care vă permite să eliminați o bună parte din căldura din habitaclu când vă urcați la volan, înainte de a porni aerul condiționat.

Canicula îți transformă mașina în „cuptor”? Acest truc te scapă de căldura excesivă în 30 de secunde, fără AC

Trucul pentru scoaterea căldurii excesive din vehicul este banal. Pur și simplu, faceți curent.

Dar, atenție, nu oricum! Coborâți geamul din față pe o parte. Asigurați-vă că toate celelalte geamuri și uși sunt închise. 

Apoi, treceți pe cealaltă parte a mașinii și deschideți și închideți în mod repetat portiera opusă geamului deschis.

Acest truc va elimina căldura de „cuptor”, extrasă de mișcarea ușii, în timp ce aerul mai rece va intră pe geamul deschis.

În doar câteva secunde, temperatura din interiorul mașinii va fi semnificativ mai scăzută.

În plus, acest lucru va permite sistemului de aer condiționat să lucreze mai repede și mai eficient, ceea ce este benefic și pentru portofel.

Potrivit ADEME (Agenția Franceză pentru Tranziția Ecologică), utilizarea aerului condiționat duce la o creștere semnificativă a consumului de combustibil, cu până la 20% pe șosele și pe autostrăzi.

Iar în zonele urbane, în special în ambuteiaje, AC-ul poate face ca mașina să consume 25% până la 35% mai mult. 

Nu uitați să puneți un parasolar în parbriz 

Pentru a menține o temperatură cât de cât acceptabilă și a proteja habitaclul mașinii de căldura excesivă și soare, luați în considerare instalarea unui parasolar cel puțin în parbriz, atunci când lăsați mașina parcată.

Soarele arzător și temperaturile caniculare, de 35-40 de grade Celsius, îți transformă mașina în „cuptor” în câteva minute - Foto: magnific.com
Temperatura din habitaclu poate ajunge ușor și la 60 de grade, dacă mașina stă în soare pe caniculă.

Parasolarul reflectă o mare parte din razele soarelui, împiedicând supraîncălzirea interiorului vehiculului, chiar și atunci când este expus la lumina directă a soarelui. 

Acest lucru reduce nevoia de aer condiționat, rezultând un consum mai mic de combustibil pentru răcirea aerului în timp ce conduceți.

Mai multe articole din secțiunea Auto
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră