duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Zbor istoric din România spre o destinație tot mai dorită de români. Astăzi a decolat primul zbor

Data publicării: 07.06.2024 • 16:45 Data actualizării: 07.06.2024 • 17:26
Zbor istoric din România spre o destinație tot mai dorită de români. Astăzi a decolat primul zbor - Foto: Hisky /
Zbor istoric din România spre o destinație tot mai dorită de români. Astăzi a decolat primul zbor - Foto: Hisky /

Zbor istoric din România spre o destinație tot mai dorită de români. Astăzi a decolat primul zbor. Ce destinație este și ce valoare au biletele?

Zbor istoric din România spre o destinație tot mai dorită de români. Astăzi a decolat primul zbor. Ce destinație este și ce valoare au biletele?

O nouă destinație dorită de români a fost introdusă

Zborul cu numărul H4101 al companiilor aeriene HiSky a decolat vineri, la ora 09:00, de pe Aeroportul Internaţional „Henri Coandă” din Bucureşti, cu destinaţia New York.

Citește și: Panică la bordul unui avion plecat din România după ce o roată a explodat

Acesta este primul zbor transatlantic direct, cu plecare din România, efectuat de o companie aeriană de linie, după mai mult de 20 de ani. Zborul neîntrerupt durează aproximativ 10 ore.

”Vineri, 7 iunie, la ora 09:00, zborul cu numărul H4101 la companiile aeriene HiSky a decolat de pe Aeroportul Internațional „Henri Coandă” din București, cu destinația New York. Acesta este primul zbor transatlantic direct, cu plecare din România, efectuat de o companie aeriană de linie, după mai mult de 20 de ani.

Aeronava Airbus A330, cu înmatricularea românească YR-KID, este așteptată să aterizeze pe aeroportul JFK, din metropola americană, la ora locală 11:35, după o călătorie neîntreruptă de aproximativ 10 ore”, anunță compania.

Odată cu rutei între București și New York, HiSky devine singura companie lans, din istoria aviației românești, care operează programul către Statele Unite ale Americii primul operator aerian care introduce în programul reglementat această destinație, după sistarea lor și a companiilor naționale, în anul. 2003.

Aeronava long-courier, utilizată pentru efectuarea zborului peste ocean, Airbus A330-200, este prima de acest tip înregistrat în România și a intrat în flota companiei HiSky în luna decembrie a anului trecut.

Cu o autonomie de peste 14 ore și o viteză de croazieră de 870 km/h, A330-200 este unul dintre cele mai populare modele wide-body, propulsate de două motoare Rolls Royce Trent 772B. Aeronava care a decolat către New York are o configurație cu două culoare și un număr total de 275 de locuri, împărțite în două clase de servicii, business și economic.

Citește și: O femeie a încercat să deschidă ușa avionului, în timpul zborului. Era drogată

Ruta directă Bucureşti-New York poate fi accesată şi de pasagerii din Cluj Napoca şi Chişinău. În sistemul de rezervări al companiilor este disponibilă opțiunea de achiziție directă a călătorilor, cu o conexiune de numai o oră și 10 minute, pe aeroportul din București.

Pentru zborul inaugural, la manșa aeronavei care transportă primii pasageri către SUA, se află chiar directorul general al companiei HiSky, Iulian Scorpan, pilot comandant, cu o experiență de peste 20 de ani.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră