Centrul Infotrafic al Poliţiei Române anunţă că în perioada următoare vor fi mai multe restricţii de trafic pe autostrăzi. Autoritățile vor să monteze panouri fonoabsorbante în unele zone, iar în altele se fac lucrări de reparaţii.
De asemenea, traficul este restricţionat pe sensul de mers spre Bucureşti al autostrăzii A1 Bucureşti-Piteşti, la kilometrul 11, fiind deviat pe sensul de mers spre Piteşti, unde se circulă pe o bandă pentru fiecare direcţie, pentru a permite efectuarea de lucrări specifice la structura de rezistenţă a podului peste D.N.C.B.
Trafic îngreunat pe autostrăzile din România. Care este motivul? Anunț de ultimă oră de la Poliție
Până la data de 30 august, pe autostrada A1 sensul Sibiu – Deva, la kilometrul 308, este restricţionată circulaţia pe ambele benzi, cu deviere pe banda de urgenţă, pentru executarea unor lucrări de reparaţii la rosturile de dilataţie, precizează Infotrafic.
Citește și: Când vom putea ocoli Bucureștiul pe autostrada A0? „Este nevoie de 9 luni cu vreme bună”
Sursa citată mai precizează că până în 8 septembrie, circulaţia rutieră este închisă pe autostrada A1 sensul Piteşti – Bucureşti, la kilometrul 11, pentru continuarea lucrărilor de reparaţii curente la pasajul de cale ferată. În această perioadă, traficul se desfăşoară deviat pe sensul către Piteşti, unde se circulă în ambele direcţii.
Autostrada - Foto: facebook/ AsociațiaPro-infrastructură
Citește și: Autostrada București-Giurgiu. 33.000.000 de lei costă doar studiul de fezabilitate. Cine îl face?
Șoferii sunt sfătuiţi să reducă mult viteza în zona lucrărilor, să se asigure bine înainte de schimbarea benzii de circulaţie, să evite depăşirile periculoase şi orice manevră riscantă şi să păstreze în mers o distanţă corespunzătoare între autovehicule, care să permită frânarea în condiţii de siguranţă.