DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 23.03.2024 - 19:40
Prima femeie care a terminat cel mai greu maraton din lume. Câți kilometri a alergat? - Foto: BBC /imagine cu rol ilustrativ

Prima femeie care a terminat cel mai greu maraton din lume. Câți kilometri a alergat? Despre cine este vorba și cum a reușit să ajungă până la final.

Prima femeie care a terminat cel mai greu maraton din lume

O alergătoare britanică a intrat în istorie, devenind prima femeie care a terminat unul dintre cele mai grele maratoane din lume.

Jasmin Paris, din Midlothian, a terminat ultra-maratonul Barkley  din Tennessee cu doar un minut și 39 de secunde înainte de termenul limită de 60 de ore.

Mii de susținători au urmărit cursa pe rețelele de socializare, în timp ce ea a ajuns la finalul ei cu sufletul la gură, vineri.

Ea era atât de epuizată încât s-a prăbușit la pământ după ce a terminat cursa care este inspirată de o evadare celebră din închisoare.

Traseul, la Frozen Head State Park, se schimbă în fiecare an, dar acoperă 160 de kilometri, implicând 60.000 de metri de urcare și coborâre - aproximativ de două ori mai mult decât înălțimea Muntelui Everest, scrie BBC.

Doar 20 de persoane au reușit să ajungă la finalul cursei în cele 60 de ore alocate, de când aceasta a fost extinsă la 100 kilometri în 1989.

„Maratonul Barkley este o provocare cu adevărat unică, iar ideea de a alerga a crescut în mine în ultimii ani. Simt un amestec de emoție și nervi. Știu că va fi foarte greu, poate chiar imposibil, dar, în același timp, asta mă face să îmi doresc să îl termin", a spus Jasmin Paris înainte de cursă.