Medicii vor putea organiza caravane în zone cu servicii medicale deficitare

Medicii specialişti pot organiza activităţi temporare tip caravană în zone cu acoperire deficitară cu servicii medicale, au decis miercuri, în şedinţă, deputaţii din Comisia pentru sănătate şi familie, relatează Agerpres.
Astfel, medicii specialişti pot organiza activităţi temporare tip caravană medicală în zone cu acoperire deficitară cu servicii medicale cu notificarea direcţiei de sănătate publică judeţeană sau a municipiului Bucureşti.
Prevedrea este cuprinsă în raportul asupra propunerii legislative pentru completarea articolului 135 din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii.
Caravana medicală se poate desfăşura în clădiri care posedă autorizaţie sanitară de funcţionare sau în corturi medicale special amenajate.
Raportul trebuie să fie supus aprobării plenului Camerei Deputaţilor, cameră decizională pentru acest proiect.