VIDEO Podium 100% românesc la Raliul Argeșului, după accidentul bulgarului Martin Surilov

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 23.05.2022 - 11:12
Echipajul Sebastian Barbu/Bogdan Iancu a obținut prima victorie din acest sezon la Raliul Argeșului 2022. / Foto: RallyMax.ro, Facebook
Podium 100% românesc la Raliul Argeșului. / Foto: Raliul Argeşului, Facebook

Echipajul Sebastian Barbu/Bogdan Iancu a obținut prima victorie din acest sezon la Raliul Argeșului 2022, după ce pe favoritul Simone Tempestini l-a trădat transmisia Porscheului 997 RGT chiar pe prima specială.

Pe cea de-a doua treaptă a podiumului au urcat Andrei Gîrtofan și Doru Vraja, la o distanță de 1 minut și 23,9 secunde de lideri.

Iar locul trei a fost ocupat de Mihai Manole și Marc Banca, după ce bulgarul Martin Surilov a ieșit violent în decor. Astfel, Mihai Manole și Marc Banca și-au trecut în palmares primul podium din carieră, la o distanță de 3 minute și 45 de secunde în spatele liderilor.

Frații Norbert și Francesca Maior s-au impus categoric la categoria două roți motrice. Echipajul Vlad Cosma/Carmen Poenaru s-a clasat pe doi, iar echipajul Constantin Tudose/Teodor Gabriel Gaina, pe trei.

La debutanți, cel mai bun timp a fost obținut de echipajul Andrei Gheorghiu/Andrei Zbigniew Brezoszki, pe Suzuki Swift. Pe doi s-au clasat Sebastian Scirlet și Eduard Zamfirache, pe Dacia Sandero, iar pe trei, Catherine Rădulescu și Bogdan Minea, pe Renault Clio Rally 5.

Cupa Dacia a fost câștigată de Teodor Dănilă și Dumitru Gheorghe, ar Swift Cup, de David Tarta și Mihai Sandu.