VIDEO Max Verstappen, campionul en titre, a câștigat fără drept de apel Miami Grand Prix

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 09.05.2022 - 09:30
Max Verstappen, campionul en titre, a câștigat fără drept de apel Miami Grand Prix. / Foto: wandsworthguardian.co.uk

Max Verstappen, campionul en titre, a câștigat fără drept de apel Miami Grand Prix, trecându-și în palmares cea de-a treia victorie din sezonul F1 2022. Plecat din pole, Charles Leclerc n-a reușit să-i țină piept decât nouă tururi.

Ferrari a avut prima linie a grilei de stat, cu Leclerc în pole. În primul viraj al Miami Grand Prix, însă, Verstappen l-a depășit hotărât pe Sainz Jr. și a început să-l preseze pe Leclerc. Monegascul nu a reușit să-i reziste prea mult și, din al 9-lea tur, campionul en titre a preluat conducerea cursei.

Apoi, nimeni nu a reușit să țină ritmul cu el. În turul 41, cursa a fost relansată, în urma unui acroșaj între Lando Norris și Pierre Gasly, care a necesitat „intrarea” Safety Car-ului vitual în pistă. Leclerc a încercat să se dueleze și Max a câștigat din nou. După cursă Leclerc, care a terminat pe poziția a doua Miami Grand Prix, a afirmat că inginerii Ferrari trebuie să îmbunătățească mașina pentru a ține pasul cu Red Bull.

Acum, după a 5-a etapă F1 2022, în clasamentul general, ecartul dintre Leclerc și Verstappen s-a redus la 19 puncte. Iar în clasamentul constructorilor, între Ferrari (157 puncte) și Red Bull (151 puncte), sunt doar 6 puncte. Și mai sunt 17 curse de disputat.

Pe cea de-a treia treaptă a podiumului Miami Grand Prix a urcat Sainz Jr, iar Perez a terminat în spate său. Prin urmare, Red Bull, Ferrari, Ferrari, Red Bull. Apoi, din nou, George Russell a reușit să-i ia fața coechipierului său de la Mercedes, septuplul campion Lewis Hamilton. A încheiat pe 5 și Hamilton pe 6, cum a plecat, după ce Valtteri Bottas de la Alfa Romeo a greșit în ultimul viraj, pierzând două poziții.