VIDEO Duel epic, în MP al Arabiei Saudite. Verstappen l-a bătut pe Leclerc la aspirație, cu 0,5 sec.

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 28.03.2022 - 11:02
Duel epic, în MP al Arabiei Saudite. Verstappen l-a bătut pe Leclerc la aspirație cu 0,5 sec. / Foto: eurosport.com
Max Verstappen a câștigat MP al Arabiei Saudite. / Foto: cnn.com

Noile monoposturi de Formula 1 au promis spectacol și se țin de cuvânt. Max Verstappen a câștigat MP al Arabiei Saudite, a doua cursă a sezonului F1 2022, în urma unui duel epic cu Charles Leclerc, în ultimele tururi, și cu un avans de doar 0,5 secunde.

Sergio Perez a plecat din pole la Jeddah și a reușit să conducă MP al Arabiei Saudite 2022 până în turul 16. Păcăliți de agitația de la boxele Red Bull, cei de la Ferrari l-au chemat pentru un schimb de pneuri timpuriu.

Din păcate, în turul următor, Nicholas Latifi a făcut accident în ultimul viraj și a intrat VSC-ul, Safety Car-ul virtual. Perez a pierdut astfel prima poziție și a căzut pe 4, în spatele lui Leclerc, Verstappen și Sainz. S-a ținut bine până la final, dar n-a reușit să mai urce.

În turul 38, VSC-ul a fost din nou activat, după ce Daniel Ricciardo a avut probleme și s-a oprit la ieșirea de pe linia boxelor.

Cursa a fost relansată în turul 41, cu Verstappen la circa o secundă în spatele liderului Leclerc. Și a început duelul spectaculos. Max l-a depășit în turul 42, pe o zonă de DRS, pe Leclerc. Pilotul Ferrari nu s-a lăsat impresionat și a revenit în frunte, tot pe DRS. Apoi, în turul 43, Vestappen a prins un interior. Amândoi au blocat roțile pe frânare, înainte de viraj, dar Leclerc a reușit să-și păstreze locul.

Au urmat câteva tururi de tatonare, iar în turul 47 campionul en titre a reușit să-i ia fața pilotului Ferrari chiar pe linia de start. Leclerc a forțat și-a trecut în cont cel mai rapid tur, însă n-a mai reușit să se apropie amenințător de Max. Olandezul a încheiat turul 50 și a câștigat cursa cu un avans de 0,549 secunde.

În urma accidentului din calificări, Mick Schumacher nu a luat startul în MP al Arabiei Saudite. În cursă, au abandonat nu mai puțin de șase piloți.

Următoarea etapă din F1 2022 va avea loc în Australia, între 8 şi 10 aprilie.