TENIS Raluca Olaru şi Anna-Lena Friedsam, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Roma

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 16.09.2020 - 15:36

Raluca Olaru şi germana Anna-Lena Friedsam s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma.

Ele au învins, cu scorul de 6-4, 6-3, echipa Miyu Kato/Sabrina Santamaria (Japonia/SUA).

Olaru şi Friedsam trebuie să mai aştepte până să-şi cunoască adversarele din sferturi. Mai întâi trebuie să se joace partida Magda Linette/Bernarda Pera (Polonia/SUA) - Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk (Chile/SUA), din primul tur.

Învingătoarea din această întâlnire va evolua apoi cu cuplul Nicole Melichar/Demi Schuurs (SUA/Olanda), cap de serie numărul 4. Câştigătoarea din acest meci urmează să dea piept cu Olaru şi Friedsam.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu total de 12.903 euro şi cu câte 190 de puncte WTA.