Superliga: FCSB a bătut Dinamo cu 2-1. Florinel Coman: „Dinamoviștii mai au de lucrat”

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 23.07.2023 - 09:56

FCSB a bătut Dinamo cu 2-1, în etapa a doua din Superligă desfășurată pe terenul de la Arcul de Triumf. La meci au asistat peste 6.000 de spectatori şi premierul Marcel Ciolacu.

FCSB a ameninţat poarta lui Golubovic încă din start, când Florin Coman a trimis o lovitură de cap, apărată senzaţional de portarul dinamovist, care nu a mai avut însă replică în minutul 30.

Același Florinel Coman a şutat din afara careului, la vinclu, deschizând scorul.

În minutul 35, Darius Olaru a majorat scorul, cu un şut din interiorul careului. Până la pauză, Golubovic a mai avut două intervenţii salvatoare în poarta dinamoviştilor, iar la cabine FCSB a intrat cu avantaj de două goluri.

După pauză, FCSB nu a mai forţat, iar Dinamo a reuşit să marcheze în minutul 83.

A fost mai întâi un şut în bară a lui Neluţ Roşu, Costin a recuperat balonul, i-a pasat lui Laruccea, acesta a şutat, Târnovanu a respins greşit, în faţă, iar Goncalo Gregorio a înscris, relatează News.ro.

Florinel Coman: Îi felicit pe dinamovişti, au jucat bine, dar mai au de lucrat

„Important este că am câştigat în derby şi asta ne dă elan pentru meciul următor, din Europa.

Am jucat acest derby pentru suporteri, au venit în număr foarte mare, i-am văzut ieri, la casele de bilete şi lor le dedicăm victoria.

Derby de România trebuie să se joace pe un stadion mare, pentru că este meciul campionatului, ne era dor de acest derby. Îi felicit pe dinamovişti, au jucat bine, dar mai au de lucrat.

Mă bucur că am reuşit să înscriu împotriva celor de la Dinamo, încerc să mă perfecţionez şi să şutez cu stângul, am marcat cu stângul, dar important este să câştigăm, pentru că am început foarte bine acest campionat, avem un lot omogen, valoros, nu văd de ce nu ne-am atinge obiectivul.

Îmi cer scuze dacă gestul meu, cu telefonul, a părut urât, a fost o glumă, nimic altceva.

De mâine ne axăm pe meciul din Conference League, pe care trebuie să îş câştigăm, pentru România în primul rând, pentru noi, pentru suporteri”, a declarat Florinel Coman după victoria cu 2-1 obţinută sâmbătă de FCSB în meciul cu Dinamo.