DE Daniel Toșa | Actualizat: 09.09.2024 - 08:07
Rezultate în Liga Națiunilor. Spania a „demolat” Elveția. Ronaldo înscrie golul victorei cu Scoția - Foto: Profimedia images

Naționala Spaniei, campioana europeană en-titre, a învins categoric formația Elveției cu scorul de 4-1, într-un meci disputat duminică, în deplasare, în cadrul Ligii Națiunilor.

Ibericii au reușit să câștige deși au evoluat în inferioritate numerică mai bine de o oră, după eliminarea lui Robin Le Normand în minutul 21.

Spania a început meciul în forță, deschizând scorul încă din minutul 4 prin Joselu, urmat de un al doilea gol, înscris de Fabian Ruiz în minutul 13.

Deși în dezavantaj numeric, spaniolii au controlat jocul, însă Elveția a reușit să reducă din diferență prin Zeki Amdouni în minutul 41, readucând speranțele echipei gazdă.

În ciuda presiunii elvețiene, Spania a rămas compactă în apărare și a punctat din nou în ultimul sfert de oră. Fabian Ruiz a completat dubla personală în minutul 77, iar Ferran Torres a închis tabela în minutul 80.

Cristiano Ronaldo înscrie golul victoriei în meciul Portugaliei cu Scoția

Tot duminică, Portugalia a obținut o victorie dramatică în fața Scoției, cu 2-1.

Sursa foto: Profimedia images

După un gol rapid marcat de Scott McTominay în minutul 7 pentru scoțieni, portughezii au egalat prin Bruno Fernandes în minutul 54.

Veteranul Cristiano Ronaldo, introdus la pauză, a marcat golul decisiv în minutul 88, aducând trei puncte esențiale echipei sale.

Croația, condusă de Luka Modric, a învins Polonia cu 1-0, printr-un gol marcat de mijlocașul de la Real Madrid în minutul 52, în timp ce Danemarca a trecut de Serbia cu 2-0, grație reușitelor semnate de Albert Gronbaek și Yussuf Poulsen.

Clasamentele Ligii Națiunilor

După aceste meciuri, Portugalia conduce în Grupa 1 a Ligii A, cu 6 puncte, urmată de Croația și Polonia, fiecare cu câte 3 puncte.

În Grupa 4, Danemarca se află pe primul loc, cu două victorii din două meciuri, urmată de Spania, care are 4 puncte. Elveția și Serbia rămân fără victorii, cu 0 și 1 punct.

În Liga C, Slovacia și Suedia domină fiecare câte o grupă, ambele cu maximum de puncte după două partide.