Raliul Sardiniei: Victorie norocoasă pentru Sordo, Tempestini pe podium în WRC2

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 17.06.2019 - 13:43

Dani Sordo (Hyundai) a câştigat Raliul Sardiniei, deși Ott Tanak (Toyota) a condus ostilitățile până pe ultima specială. Simone Tempestini, pilotul român cu sânge italian, a terminat pe locul 3 în WRC2.

Sordo a ajuns pe locul întâi după ce, pe ultima specială, Tanak a rămas fără servodirecție, ceea ce l-a împiedicat să mai mențină ritmul. Spaniolul a fost cronometrat cu 3 h 32 min 27 sec 2/10. Dar, deşi a terminat abia pe locul 5, la 1 min 30 sec 1/10 de spaniol, Tanak a devenit lider al Campionatului Mondial de raliuri (WRC).

Finlandezul Teemu Suninen (M-Sport Ford), la 13 sec 7/10 de Sordo, şi norvegianul Andreas Mikkelsen (Hyundai), la 32 sec 6/10, au completat podiumul celei de-a 8-a etape (din 14) a sezonului de WRC.

Echipajul românesc Simone Tempestini/Sergiu Itu (Hyundai) a ocupat locul 13 în clasamentul general, la 12 min 07 sec 6/10 de Sordo, și cea de-a treia treaptă a podiumului în WRC2. ” Împreună cu Sergiu-Sebastian Itu și Friulmotor, după aproape patru zile trăite cu sufletul la gură, am obținut un muncit loc trei în WRC2! N-am mai avut probleme tehnice, iar rezultatul ne dă încredere că vom putea rămâne în top și în celelalte etape din acest sezon”, a declarat Simone Tempestini.

Al doilea echipaj rommânesc din WRC, Raul Badiu/Gabriel Lazăr (Ford Fiesta R2T19), s-a clasat pe locul 24, la 34 min 46 sec 5/10 de învingător, și pe locul 4 în WRC4.