Programul sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Tokyo - Partea 2

DE Mihai Duță | Actualizat: 16.07.2021 - 15:30

Cel mai mare eveniment sportiv planetar, Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020 vor avea loc  n perioada 23 iulie - 8 august 2021, iar întrecerile vor putea fi urmărite pe TVR și Eurosport.

SHARE

Marți, 3 august 2021

➜ Gimnastică artistică: finale la paralele (masculin), bârnă (feminin), bară fixă (masculin)

➜ Atletism: calificări finale la sărituri în lungime (feminin), 400 m garduri (masculin), sărituri cu prăjina (masculin), aruncarea ciocanului (feminin), 800 m (feminin), 200 m (feminin), orele 3.00-6.35, 13.00-15.55. Reprezentanți România: Florentina Costina Iuşco, Alina Rotaru (ambele la săritura în lungime), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Andrea Miklos (400 m),  Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului)

➜ Box: finale (masculin), orele 5.00-7.40, 11.00-13.40. Reprezentanți România: Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg), Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg)

➜ Canoe sprint: finale la caiac simplu 200m (feminin), canoe dublu 1000m (masculin), caiac simplu 1000m (masculin), caiac dublu 500m (feminin), orele 3.30-7.15. Reprezentanți România: Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1.000 m)

➜ Ciclism, pistă: finale pe echipe (feminin) și sprintul în echipă (masculin)

➜ Sărituri în apă: trambulină de 3 m (masculin)

➜ Fotbal: semifinale

➜ Alpinism sportiv: începe competiția (masculin)

➜ Haltere: 109 kg (masculin)

➜ Lupte: finale la lupte greco-romane 77 kg (masculin), 97 kg (masculin), și lupte libere 68 kg (feminin), orele
5.00-7.30, 12.15-16.00. Reprezentant România: Albert Saritov (cat. 97 kg)

Miercuri, 4 august 2021

➜ Înot artistic: finală feminin

➜ Atletism: calificări, orele 3.00- 6.25, finale la 400 m garduri (feminin), 3000m cursă cu obstacole (feminin), aruncarea ciocanului (masculin), 800 m (masculin), 200m (masculin), orele 12.30-16.00. Reprezentanți România: Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m),  Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklos (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei)

➜ Box: finale

➜ Ciclism, pistă: finale masculin

➜ Canoe: sferturi de finală, orele 3.30-6.40

➜ Echitație: sărituri individuale finale

➜ Golf: zi de deschidere (feminin)

➜ Maraton înot: 10 km (feminin)

➜ Sailing

➜ Skateboarding 

➜ Tenis de masă: semifinale , echipe, feminin, orele 4.00-7.00. Reprezentante România: echipa feminină (3 jucătoare) Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Irina Ciobanu (rezervă)

➜ Alpinism sportiv: începe competiția (feminin)

➜ Haltere: + 109 kg (masculin)

➜ Lupte: recalificări, finale la lupte greco-romane 67 kg (masculin), 87 kg (masculin) și lupte libere 62 kg
(feminin), orele 5.00-7.30, 12.15-16.00. Reprezentantă România: Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg)

Joi, 5 august 2021

➜ Atletism: calificări, finale la triplu salt (masculin), aruncarea cu ciocanul (masculin), 110 m garduri (masculin), 20 km marș (masculin), sărituri cu prăjina (feminin), 400 m (masculin), orele 3.00-9.05, 10.30-12.05, 13.00-15.45. Reprezentanți România: Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii)

➜ Canoe sprint: finale la caiac simplu 200m (masculin), canoe individual 200m (feminin), caiac simplu 500m (feminin), caiac dublu 1000m (masculin)

➜ Ciclism, pistă 

➜ Box: semifinale,finale, orele 8.00-10.10. Posibil reprezentat România: Cosmin Gîrleanu (52 kg)

➜ Sărituri în apă: platformă  10 m (feminin)

➜ Hochei pe iarbă: meciuri cu medalii (masculin)

➜ Karate: finale  kata (feminin),
kumite - 67 kg (masculin), kumite - 55 kg (feminin)

➜ Maraton înot: 10 km (masculin)

➜ Pentatlon modern: începe competiția

➜ Skateboarding 

➜ Alpinism sportiv: final combinat (masculin)

➜ Tenis de masă: meciuri pentru medalii pe echipe (feminin), orele 5.00-8.00, 13.30-16.40. Reprezintă România: echipa feminină (3 jucătoare) - Bernadette Szocs, Elizabeta Samara , Irina Ciobanu (rezervă)

➜ Lupte: calificări, semifinale, finale la lupte libere 57 kg (masculin),  86 kg (masculin),  57 kg (feminin),
orele 5.00-8.30, 12.15-16.00. Reprezentantă România: Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg)

Vineri, 6 august 2021

➜ Atletism: finale la 50 km marș (masculin), 20 km marș (feminin), săritura cu prăjina, (feminin) aruncarea cu sulița (feminin), 5.000 m (masculin), 400 m (feminin), 1500 m (feminin), ștafetă 4x100 m (ambele), orele 23.30-4.00, 10.30-12.15, 13.50-16.55. Posibili reprezentanți ai României: Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m),
Andrea Miklos (400 m), Marius Iulian Cocioran (50 km marş)

➜ Volei pe plajă: meciuri de medalii (feminin)

➜ Box: finale (masculin)

➜ Ciclism, pistă: finale la Madison (feminin), sprint (masculin)

➜ Fotbal: Finala (feminin)

➜ Hochei: meciuri pentru medalii (masculin)

➜ Karate: finale în kata (masculin), kumite -61 kg (feminin), kumite -75 kg (masculin)

➜ Pentatlon modern: finala (feminin)

➜ Gimnastica ritmică: începe competiția (feminin)

➜ Alpinism sportiv: final combinat (feminin)

➜ Tenis de masă: meciuri pentru medalii pe echipe (masculin)

➜ Lupte: calificări, finale la lupte libere 74 kg (masculin), 125 kg (masculin),  53 kg (feminin), orele 5.00-7.30, 12.15-16.00. Reprezentante România: Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg)

Sâmbătă, 7 august 2021

➜ Înot artistic: proba pe echipe (feminin)

➜ Atletism: maraton (feminin); finale la sărituri în înălțime (feminin), 10.000 m (feminin), aruncarea cu sulița (masculin), 1500 m (masculin), ștafetă 4x400 m (masculin și femini), orele 13.00-16.20. Posibili rerezentanți România: Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alexandru Novac (aruncarea suliței)

➜ Baseball: meciuri de medalii (masculin)

➜ Baschet: meci de medalie de aur (masculin)

➜ Volei pe plajă: meciuri de medalii (masculin)

➜ Box: finale, orele 8.00-9.55. Reprezentant posibil România: Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg)

➜ Canoe: finale în canoe dublu 500 m (feminin), canoe simplu 1.000 m (masculin), caiac patru 500 m (ambele)

➜ Ciclism, pistă: finala (masculin)

➜ Sărituri în apă: platformă 10 m (masculin)

➜ Echitație: finală la sărituri pe echipe

➜ Fotbal: Finala (masculin)

➜ Golf: ultima zi (feminin)

➜ Handbal: meciuri pentru medalii (masculin)

➜ Karate: finale kumite + 61 kg (feminin), kumite + 75 kg (masculin)

➜ Pentatlon modern: final (masculin)

➜ Gimnastică ritmică: individual (feminin)

➜ Volei: meciuri pentru medalii (masculin)

➜ Polo pe apă: meciuri pentru medalii (feminin)

➜ Lupte: finale la lupte libere: 65 kg (masculin), 97 kg (masculin), 50 kg (feminin), orele 12.45-16.00. Reprezentantă posibilă România: Alina Vuc (cat. 50 kg)

Duminică, 8 august 2021

➜ Ceremonie de închidere

➜ Atletism: maraton (masculin)

➜ Baschet: finală (feminin)

➜ Box: finale la categoriiile ușoară, mijlocie (feminin), super grea (masculin), orele 8.00-9.55. Posibilă reprezentantă România: Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg)

➜ Ciclism, pistă: finale  

➜ Handbal: meciuri pentru medalii (feminin)

➜ Gimnastică ritmică: proba pe echipă (feminin)

➜ Volei: meciuri pentru medalii (feminin)

➜ Polo pe apă: meciuri pentru medalii (masculin). 

Citește și: Programul sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Tokyo - Partea 1

Comentarii

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

© 2021 NEWS INTERNATIONAL S.A.