Motorsport, Super Rally: Spectacol cu mii de spectatori la Târgu Mureș

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 16.06.2019 - 16:03

Costel Cășuneanu s-a impus, în premieră, în cea de-a doua etapa a Campionatului National de Super Rally 2019 de la Târgu Mureș. Podiumul a fost completat de Mihai Leu și Aurelian Andronache.

Mașinile puternice și traseul spectaculos ce a brăzdat centrul orașului au atras mii de spectatori în acest weekend la Târgu Mureș. 25 de echipaje s-au aliniat la startul celei de-a doua etape a Campionatului National de Super Rally 2019.

Super Rally Târgu Mureş a început vineri seara, cu prezentarea oficială a echipajelor în Cetatea Medievală, iar sâmbătă au avut loc Manşa 1 (calificări) şi Manşa 2 (finala).

Costel Cășuneanu (Skoda Fabia R5 – Clasa 1) a obținut prima victorie din carieră la general, impunându-se clar în cea de-a doua etapă din Campionatul Național de Super Rally 2019. Mihai Leu (Ferrari 458 Challenge Evo – Clasa 3A) a reușit al doilea timp în manșele finale, iar podiumul a fost completat de Aurelian Andronache (Speed Car GT 1000R – Clasa 3B).

În Clasa 1, Cășuneanu a fost urmat de Vlad Cosma (Subaru Impreza) și Beko Istvan (Subaru Impreza). Iar în Clasa 3A, după Mihai Leu linia de sosire a fost trecută de Armando Batochi (Ferrari 458 Challenge Evo) și Gabriel Onofrei (Nissan Silvia S15).

Clasa 2B a fost câștigată de Barabas Robert pe Fiat 126 Proto, iar Clasa 2A, de Bogdan Alexandru, pe Opel Tigra RC.

Campionatul Naţional Super Rally se află la al doilea sezon, iar anul acesta startul a fost dat de oraşul Mangalia, etapa a doua s-a derulat la Târgu Mureş, după care va urma etapa a treia, la Craiova (13-14 septembrie). Etapa a patra şi finală va avea loc la Bucureşti, pe 25-26 octombrie.