Motorsport, Raliul Argeșului: Simone Tempestini, lider absolut. Gîrtofan pe doi, Pițigoi pe trei

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 28.06.2020 - 08:24

Campionul național en-titre a câștigat fără drept de apel Raliul Argeșului 2020, prima etapă a Campionatului Național de Raliuri 2020. Dan Gîrtofan și Tudor Mârza au încheiat pe doi, în timp ce Alexandru Pițigoi și Anton Avram au fost pe trei în clasamentul OPEN.

Simone a fost lider absolut al Raliului Argeșului la volanul noii sale Skoda Fabia R5, fiind cel mai rapid atât în teste, cât și în ambele zile de concurs. Iar celelalte două echipaje de pe podiumul final, l-au secondat de la început până la sfârșit, chiar dacă Porsche-ul 911 GT3 CUP al lui Pițigoi nu împinge decât cu roțile spate.

Surprinzător, cei trei piloți au fost urmați de tânărul Norbert Maior, care a reușit al patrulea timp cu o mașină net inferioară primelor trei și doar cu tracțiune (Peugeot 208 R2) și și-a adjudecat locul 1 la 2WD.

În clasamentul general FIA, Simone Tempestini și Dan Gîrtofan au fost urmați de Vali Porcișteanu, care a câștigat la grupa RC2N.

Danuț Budai s-a impus la RC5 și în Cupa Suzuki Swift, iar victoria la grupa Nat11 i-a aparținut lui Adi Iliescu.

Raul Badiu este lider în Cupa Dacia, în timp lider la Debutanți este Roland Csato.

Cea de-a doua a Campionatului National de Raliuri 2020 este programată pe 17/18 iulie - Raliul Perla Harghitei.