DE Vlad Alexandru | Actualizat: 08.08.2024 - 21:14
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinalele turneului WTA 125 de la Hamburg. A învins-o pe Korpatsch - Foto: Profimedia Images

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA 125 de la Hamburg. Ea a învins-o pe amara Korpatsch, a doua favorită, cu 6-1, 4-6, 6-3.

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA 125 de la Hamburg, dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a învins-o pe germanca Tamara Korpatsch, a doua favorită, cu 6-1, 4-6, 6-3.

Ruse (26 ani, 142 WTA) a obţinut victoria după două ore şi 18 minute de joc.

Ruse şi-a luat astfel revanşa în faţa jucătoarei germane, care anul trecut o învingea la Cluj-Napoca, în finala turneului Transylvania Open, cu 6-3, 6-4.

Gabriela Ruse o conduce pe Korpatsch (29 ani, 109 WTA) cu scorul de 3-1 în meciurile directe, după ce a mai învins-o în 2018 în optimi la Montreux (Elveţia), cu 3-6, 6-1, 6-3, şi calificări la Praga în 2020, cu 7-6 (7/5), 0-6, 6-4.

Ruse, care şi-a asigurat un cec de 5.222 de euro şi 49 de puncte WTA, va juca în penultimul act cu olandeza Arantxa Rus (33 ani, 101 WTA), a treia favorită.

Singura lor confruntare anterioară a avut loc în 2020, la Andrezieux-Boutheon (ITF), iar Rus s-a impus în primul tur cu 4-6, 6-1, 6-1.

Gabriela Ruse a câştigat turneul de la Hamburg în 2021, venind din calificări, însă atunci competiţia era de nivelul WTA 250, scrie News.ro.