FOTO & VIDEO Primul fotbalist care a jucat în Liga Campionilor cu masca pe față de teama coronavirus

DE Alex Darvari | Actualizat: 17.12.2020 - 13:54
Jerry Bengtson / The Sun

Jerry Bengtson (33 de ani), atacantul clubului CD Olimpia din Honduras, a șocat lumea fotbalului după ce a jucat cu o mască pe față în meciul cu Montreal Impact (0-1) din Liga Campionilor CONCACAF.

Fotbalistul hondurian a jucat timp de 76 de minute cu canadienii de la Montreal Impact, iar pe parcursul acestora a purtat o mască neagră. Acesta recurge la mască și în meciurile de campionat, de teama de a nu se infecta cu virusul SARS-CoV-2, informează Diario Record, citat de gsp.ro.

Cu Bengtson titular, CD Olimpia a cedat în fața lui Montreal Impact, 0-1, însă a reușit să se califice în semifinalele Ligii Campionilor CONCACAF, după ce în tur câștigase cu 2-1. Golul din retur a fost reușit de Sejdic, în minutul 57. În minutul 76, Bengtson, care a purtat banderola de căpitan, i-a lăsat locul în teren lui Eddie Hernandez.

Faptul că Bengtson evoluează cu masca pe față nu pare să îi afecteze performanțele acestuia. De altfel, acest lucru a fost confirmat și de antrenorul său, Pedro Troglio.

„Este ciudat din moment ce este singurul jucător din echipă și din campionat care joacă purtând mască. Nu îl deranjează însă, continuă să marcheze goluri”, a spus acesta, potrivit Sport Bible.